Woda w kosmetykach – nie zawsze jest taka sama
Woda stanowi podstawową bazę większości kosmetyków. Jej rola jest często niedoceniana, ponieważ przyjęło się uznawać jej obecność w kosmetyku za coś zupełnie oczywistego. Dokonując analizy składu kosmetyku, skupiamy się najczęściej na składnikach aktywnych, pomijając obecność wody tak, jakby miała na sobie czapkę niewidkę. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi woda, którą zastosowano w Waszym ulubionym kremie? Jaka faktycznie jest jej jakość? Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.
Rola wody w kosmetykach
Woda stanowi fundament większości kosmetyków. Jest to substancja bazowa, pełniąca rolę rozpuszczalnika i rozcieńczalnika pozostałych składników wchodzących w skład kosmetyku. Dzięki niej możliwe jest utworzenie kosmetyku o określonej formule, np. emulsji, czy żelu.
Jaka powinna być woda w kosmetyku?
Woda znajdująca zastosowanie w kosmetykach powinna być „nieskazitelna” pod kątem czystości chemicznej, jak i mikrobiologicznej. Aby mogła stać się bazą jakiegokolwiek kosmetyku, niezbędne jest przebadanie jej pod kątem obecności różnego rodzaju zanieczyszczeń, bakterii, grzybów oraz wirusów. Powinna być w stu procentach bezpieczna dla naszego zdrowia.
Woda niejedno ma imię
Prawdopodobnie w większości kosmetyków, które aktualnie posiadacie w swoim domu, na pierwszym miejscu w składzie znajduje się woda (Aqua/Water). W przypadku wód kwiatowych (hydrolatów) w składach INCI, po nazwie danej rośliny występuje słowo „Water”. Przykładowo, woda różana (hydrolat różany) w INCI widnieje pod nazwą: Rosa Damascena Water, a woda pomarańczowa (hydrolat pomarańczowy) występuje pod nazwą: Citrus Sinensis Water.
Rodzaje wody w kosmetykach
W produkcji kosmetyków najczęściej wykorzystywana jest woda zdemineralizowana, wykazująca najlepszy stosunek jakości do ceny. Poza odpowiednim poziomem czystości, nie wykazuje ona jednak jakichkolwiek właściwości pielęgnacyjnych, w związku z czym producenci poszukują wód gwarantujących najwyższy poziom czystości przy jednoczesnym wykazywaniu właściwości pozytywnie wpływających na skórę.
W ostatnich latach producenci prześcigają się w poszukiwaniu najczystszej i najwyższej jakości wody, proponując nam kosmetyki powstałe na bazie m.in. wody termalnej, wody kwiatowej czy zdobywającej coraz większą popularność wody lodowcowej. Odpowiada ona zarówno za nadanie kosmetykowi odpowiedniej formuły, jak również dodatkowo pełni rolę składnika aktywnego. Zawarte w niej substancje, jak np. minerały, mikroelementy, czy olejki eteryczne pozytywnie wpływają na skórę, czyniąc kosmetyk bardziej skutecznym.
Co z wodą w kosmetykach za dolara?
W dobie rosnącej popularności stron internetowych, na których można zamówić kosmetyki z całego świata w cenie jednego dolara, wątpliwości może wzbudzać czystość i jakość wody w nich wykorzystanej. Zastanówmy się jakiej jakości może być woda w kremie za 1$? Jeżeli ktoś produkuje kosmetyk, tworzy jego opakowanie, sprzedaje i wysyła go do innego kraju zarabiając na nim, a wszystko to mieści się w kwocie dolara, to oczywiste jest, że przy jego produkcji musiały zostać wykorzystane możliwie najtańsze składniki.
Zastosowanie najtańszych składników zawsze równoznaczne jest z najsłabszą jakością. Ciekawostką jest również to, że np. w Chinach (skąd pochodzi większość tanich kosmetyków) obowiązują odmienne normy sanitarne niż na terenie Unii Europejskiej. Kosmetyki ani ich składniki nie są przez nikogo badane, a przy ich produkcji panuje tzw. wolna amerykanka. Coraz częściej pojawiają się głosy, że woda stosowana w chińskich kosmetykach często jest skażona. Nie powinno to nikogo dziwić z uwagi na fakt, że tego typu kosmetyki niejednokrotnie wytwarzane są w piwnicy czy garażu rozkręcającego złoty interes „producenta”.
Podsumowanie
Dość niepozorny składnik jakim jest woda, odgrywa istotną rolę w większości znanych nam kosmetyków. Zwykle nie poświęcamy jej zbyt wielkiej uwagi, zapominając, że również i ona może wywierać pozytywny wpływ na skórę. Wybierając kosmetyk, w którym woda jest jednocześnie składnikiem aktywnym, otrzymujemy same korzyści dla naszej skóry. Warto pamiętać, że nie zawsze woda w kosmetykach pochodzi z zaufanego i czystego źródła, w związku z czym zaleca się unikanie kosmetyków niepewnego pochodzenia, oferowanych w podejrzanie niskich cenach. W praktyce ciężko jest uzyskać od producentów konkretną informację odnośnie pochodzenia wody wykorzystanej w kosmetykach, w związku z czym nie pozostaje nam nic innego niż zdanie się na uczciwość producentów i sięganie po produkty marek cieszących się pozytywnymi opiniami.
Dodaj komentarz