Close
Testowanie kosmetyków na zwierzętach w Chinach – stan na 13.06.2020

Testowanie kosmetyków na zwierzętach w Chinach – stan na 13.06.2020

Podbój rynku chińskiego, to nie lada gratka dla producentów kosmetyków. Wejście na ten rynek oznacza swego rodzaju prestiż, ponieważ mogą pozwolić sobie na to jedynie najwięksi. Jednak w praktyce nie o uznanie tu chodzi. W rzeczywistości prym wiodą pieniądze, a szacunkowa wartość rynku w postaci kilkudziesięciu miliardów dolarów bez wątpienia robi wrażenie. Istnieje jednak dość mroczna strona tak bardzo pożądanej popularności i korzyści finansowych. Jest to obowiązek przeprowadzenia testów na zwierzętach nieodłącznie związany z wprowadzeniem produktów na rynek chiński. Według szacunków organizacji Cruelty Free International do testowania kosmetyków na zwierzętach rocznie wykorzystuje się ponad 500 tysięcy zwierząt na całym świecie. Spróbujmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym kontrowersyjnym tematem.

Dlaczego niektóre grupy kosmetyków wciąż są testowane na zwierzętach w Chinach?

Przeprowadzanie testów na zwierzętach było uznawane dotychczas za najtańszą i jednocześnie najmniej czasochłonną metodę testowania. Wprowadzenie obowiązku przeprowadzania testów przy wykorzystaniu alternatywnych metod zmusiłoby laboratoria do unowocześnienia sprzętu z którego korzystają, co wiązałoby się z koniecznością realizacji nowych inwestycji. Pomimo postulatów licznych organizacji walczących o prawa zwierząt, dotychczas nie udało się skutecznie nakłonić władz chińskich do całkowitej rezygnacji z przeprowadzania testów kosmetycznych na zwierzętach.

Jakie kosmetyki SĄ testowane w Chinach?

Kosmetyki wyprodukowane w Chinach podzielone zostały na dwie kategorie: kosmetyki zwyczajne oraz kosmetyki specjalnego użytku. Produkty zwyczajne to kosmetyki do makijażu, kosmetyki do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci i perfumy i zgodnie z obowiązującym prawem nie muszą być poddawane testom na zwierzętach, jednak nie jest to zakazane. Z kolei kosmetyki specjalnego użytku, jak: dezodoranty, kremy przeciwsłoneczne i farby do włosów każdorazowo są testowane na zwierzętach.

Kosmetyki importowane do Chin, a więc wszystkie te, które trafią na półki chińskich sklepów stacjonarnych, obligatoryjnie muszą zostać przetestowane na zwierzętach. Producenci z Europy i USA, chcąc wprowadzić swoje produkty na rynek chiński muszą zgodzić się na przeprowadzenie takich testów – i w tej kwestii producenci kosmetyków bardzo często naginają rzeczywistość zapewniając, że nie testują kosmetyków na zwierzętach. Owszem, nie robią tego samodzielnie, jednak testy takie przeprowadzane są za ich zgodą przez specjalistyczne laboratoria w Chinach.

Jakie kosmetyki NIE SĄ testowane w Chinach?

Furtką pozwalającą omijać konieczność przeprowadzenia testów kosmetyków na zwierzętach stała się możliwość sprzedaży swoich produktów w Hongkongu oraz poprzez e-commerce. Kosmetyki oferowane w Hongkongu nie muszą być testowane na zwierzętach, jednak nie jest to zakazane. Wynika to z przyznanej Hongkongowi autonomii i samodzielnego ustalania przepisów prawnych w tej kwestii. Ponadto, kosmetyki sprzedawane online i dostarczane do chińskich konsumentów z zagranicy, nie muszą przechodzić testów na zwierzętach. Są to wyjątki dopuszczające możliwość wejścia na rynek chiński bez konieczności godzenia się na testowanie na zwierzętach.  Są to legalne sposoby sprzedaży kosmetyków bez konieczności ich testowania na zwierzętach, chętnie stosowane przez europejskich i amerykańskich producentów kosmetyków.

Niespełnione obietnice z 2019 roku

W 2019 r. w sieci pojawiły się doniesienia mające zrewolucjonizować rynek kosmetyczny. Cały Internet zawrzał, ponieważ Chiny zadeklarowały, że od 1 stycznia 2020 przepisy dotyczące obowiązku testowania kosmetyków na zwierzętach zostaną złagodzone. Zmiany miały dotyczyć zniesienia obowiązku testowania kosmetyków importowanych do Chin, będących jednocześnie kosmetykami zwyczajnymi (zgodnie z kategoryzacją kosmetyków obowiązującą w Chinach).

Jednocześnie, władze chińskie poparły propozycję Institute for In Vitro Sciences (IIVS) na wykorzystanie alternatywnych metod testowania kosmetyków, bez jakiegokolwiek udziału zwierząt.

Na Twitterze organizacji IIVS (@the_iivs) można na bieżąco śledzić aktualności związane z wprowadzaniem najnowszych technologii w dziedzinie alternatywnych metod testowania.

Starając się unowocześnić nadzór regulujący wprowadzanie kosmetyków, chińskie NMPA (National Medical Products Administration) i jej podległe organy, w tym krajowe instytuty kontroli żywności i leków (NIFDC), pracują nad zdobyciem danych o alternatywnych testach i budowaniem zaufania w podejściu do badań bez udziału zwierząt” – napisała na swoim profilu na Twitterze organizacji non-profit IIVS.

“IIVS applauds China’s National Medical Products Administration (NMPA) for their acceptance of certain non-animal (alternative) test methods for the regulation of cosmetics”. #invitrotoxicology #COSMETICS #nonanimaltesting #alternativemethods – IIVS, Inc. (@the_iivs) April 3, 2019

Podsumowanie

Niestety, w obliczu trwającej pandemii, temat łagodzenia restrykcji dotyczących testowania na zwierzętach ucichł, a nam pozostaje jedynie baczne przyglądanie się na działania władz chińskich i świadomy wybór stosowanych przez nas kosmetyków. Warto zauważyć, że plany zniesienia obowiązku testowania kosmetyków na zwierzętach dotyczyły jedynie wybranej części kosmetyków trafiających na rynek Chiński. Byłby to krok naprzód w kierunku lepszego traktowania zwierząt, jednak nie było tutaj mowy o całkowitym zniesieniu obowiązku testowania. Jestem przekonana, że wiele osób liczyło na definitywne zakończenie praktyk testowania na zwierzętach w Chinach, jednak prawdopodobnie droga do całkowitej rezygnacji z aktualnie stosowanych metod jest długa i kręta. W ostatnim czasie Chiny zajęte są rozwiązywaniem problemów spowodowanych pandemią i nie wydaje się, aby kwestia zniesienia obowiązku testowania pojawiła się na liście priorytetów tego roku.

Jeżeli interesuje Cię temat testowania na zwierzętach w Chinach, sprawdź na czym konkretnie polegają testy na zwierzętach:

Testowanie kosmetyków na zwierzętach – czy wiecie w jaki sposób się to odbywa?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.