Strony internetowe podlegają ochronie prawa autorskiego

0
240

Często wydaje się nam, że w Internecie wszystko jest dla nas dostępne bez ograniczeń i zapominamy o tym, że kopiowanie treści z serwisów i przypisywanie do nich autorstwa sobie, jest niezgodne z prawem. Wszystkie treści zamieszczone online, nie mogą być przez nas „przechwytywane” bez ograniczeń. Zawsze bowiem musimy umieszczać źródło, autora, od którego zapożyczyliśmy treść. Nawet jeśli wrzucamy coś na inne strony internetowe nie zapominajmy o tym, ponieważ ktoś może pociągnąć nas do odpowiedzialności prawnej, gdy będziemy bezkarnie korzystać z jego dzieł.

Wszystkie treści w Internecie są czyjąś własnością (niezależnie od tego, czy jest to osoba indywidualna, czy firma, organizacja, itp.). Jeżeli chcemy umieścić np. na swoim blogu zdjęcie pochodzące z innej strony, musimy zamieścić informacje o źródle, z którego pochodzi, o jego autorze. Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do serwisów, które objęte są opcją subskrypcji albo chronione są przed kopiowaniem. Wówczas nie możemy skopiować żadnych treści z takiej strony, dopóki jej autor nie wyrazi na to zgody.

Ochrona treści osób, które są jej autorami, również tych, które umieszczają strony internetowe, są związane z pojęciem prawa autorskiego, które oznacza ogół praw, jakie przysługują autorowi utworu (przez pojęcie utworu rozumiemy zarówno tekst, jak i zdjęcie, czy opis produktu).

Aby utwór mógł być chroniony, musi być utrwalony w jakiejś formie przez jego twórcę. Utwory, które zawierają strony internetowe są trwale zapisane w pamięciach serwerów. Ważne jest to, że aby utwór był chroniony, nie trzeba spełnić żadnych formalności, autorom przysługuje ochrona niezależnie od tego, czy w tym kierunku coś zrobią.

Twórcy utworów mają dwa rodzaje uprawnień związanych z prawem autorskim – osobiste prawa autorskie oraz majątkowe prawa autorskie. Pierwsze z nich chroni powiązanie autora z utworem, czyli w tym przypadku nie ma możliwości zbycia prawa (sprzedaży lub oddania komuś), osobiste prawo autorskie na zawsze wiąże go z autorem. W skrócie można powiedzieć, że od momentu podpisania się pod utworem przez autora, zostaje on na zawsze z nim związany.