Close
Jak sprawdzić czy perfumy są nowe?

Jak sprawdzić czy perfumy są nowe?

Kupując  perfumy mamy prawo oczekiwać, że nabywamy produkt w 100% pełnowartościowy, nowy i znajdujący się w nienaruszonym stanie. Rzeczywistość nierzadko okazuje się zupełnie inna. Ma to miejsce szczególnie w przypadku, gdy ulubiony zapach nabywamy w miejscu niesprawdzonym lub od osoby, która swoją perfumerię przechowuje w wielkiej torbie. 🙂 Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą w jaki sposób sprawdzić, czy perfumy które zakupiliśmy są nowe w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Nienaruszone opakowanie zewnętrzne

Większość pełnowartościowych produktów powinna być fabrycznie zafoliowana. Mam tu na myśli perfumy znanych marek dostępne w dużych perfumeriach, jak m.in. Sephora czy Douglas. Należy oczywiście pamiętać, że niektóre perfumy nie są fabrycznie zafoliowane przez producenta i dobrze mieć wiedzę na temat tego, czy nasz ulubiony zapach powinien być zafoliowany. Zdecydowanie ułatwi nam to sprawdzenie czy perfumy są nowe. W przypadku zapachów niszowych dość powszechne jest, że perfumy zapakowane są wyłącznie w kartonik, a brak folii jest całkowicie typową sytuacją.

Gdy w nasze ręce trafiają zafoliowane perfumy z reguły powinniśmy się spodziewać, że wszystko jest z nimi w jak najlepszym porządku. Jednak warto przyjrzeć się im dokładniej i sprawdzić, czy folia nie jest sklejona przezroczystą taśmą, klejem, bądź bezbarwnym lakierem do paznokci. Są to metody bardzo często praktykowane zarówno w dużych perfumeriach, jak również w tych mniejszych sklepikach z perfumami. Nie zawsze oczywiście muszą oznaczać, że perfumy były wcześniej używane. Bardzo często folia ulega uszkodzeniu w trakcie transportu perfum i sprzedawcy próbują folię własnoręcznie „naprawić”, tak by jej rozerwanie nie rzucało się w oczy. Powszechną praktyką jest także rozfoliowywanie perfum w celu przygotowania z nich wystawy czy dekoracji sklepu.

Czysty flakon perfum

Odciski palców na flakonie niewątpliwie świadczą o tym, że ktoś musiał wcześniej wyciągać je z opakowania. Szczególnie podatne na zabrudzenia są szklane flakony perfum. Perfumy pochodzące z ekspozycji sklepowych zwykle ponownie pakowane są w kartoniki i sprzedawane klientom. Rzadko zdarza się, że konsultantki perfumerii zajmują się ich czyszczeniem czy przecieraniem w celu usunięcia śladów palców bądź używają rękawiczek w celu uniknięcia pozostawienia takich odcisków na flakonie. Należy również sprawdzić czy na szkle bądź atomizerze nie pozostały kropelki perfum będące rezultatem używania perfum przez inną osobę.

Niezarysowany flakon perfum

Nowy  flakonik perfum nie powinien posiadać wyraźnych czy głębokich zarysowań na szkle. Jeżeli na nowo zakupionych perfumach widoczne są drobne ryski możemy być spokojni. Jednak wyraźne zadrapania mogą świadczyć o tym, że perfumy były wcześniej wyjmowane z fabrycznego opakowania.

Zapach atomizera i korka

Przykładając nos do atomizera i korka możemy sprawdzić czy perfumy były wcześniej używane. Jeżeli zapach perfum będzie w takiej sytuacji wyczuwalny, można być niemalże pewnym, że ktoś wcześniej używał takich perfum. Ta metoda sprawdza się w przypadku mocnych i intensywnych zapachów. Jeżeli mamy do czynienia z kompozycją bardzo subtelną możemy mieć trudność z wykryciem jej aromatu na korku czy atomizerze. Podobnie dzieję się w sytuacji, gdy perfumy zostały użyte dawno temu bądź użyto ich tylko jeden raz.

Niepełna zawartość flakonu

Jak wiadomo flakony nigdy nie są napełniane w całości. Zawsze istnieje wolna przestrzeń flakonika nienapełniona perfumami. Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar tej przestrzeni. Jeżeli wolna przestrzeń jest większa niż 1,5-2 cm, znaczy to, że macie do czynienia z ubytkiem perfum. Jeżeli ilość perfum sięga znacznie poniżej atomizera możecie być pewni, że ktoś wcześniej używał perfum.

Liczba psiknięć niezbędna do wydobycia zapachu z atomizera

W przypadku nowych perfum należy kilkakrotnie nacisnąć atomizer by wydobyć z niego zapach. Dzieje się tak ponieważ niezbędne jest wygenerowanie podciśnienia pozwalającego na wypchnięcie zapachu na zewnątrz. W perfumach używanych już po jednym naciśnięciu atomizera zapach wydostaje się na zewnątrz.

Krople perfum lub pęcherzyki powietrza w rurce

Jeżeli w rurce odchodzącej od atomizera można dostrzec drobne krople perfum czy pęcherzyki powietrza, oznacza to, że perfumy były wcześniej używane. Warto jednak wiedzieć, że istnieje metoda na „wyczyszczenie rurki” z zalegających w niej kropelek i pęcherzyków. Jeśli odwrócicie flakon perfum do góry dnem i kilka razy naciśniecie atomizer, pozbędziecie się kropelek i pęcherzyków widocznych w rurce.

Podsumowanie

Jeżeli kupiliście perfumy i któraś z wymienionych wyżej rzeczy wzbudziła Wasze podejrzenie, warto sprawdzić pozostałe elementy i upewnić się, że wszystko jest w należytym porządku. Skoro płacicie za produkt pełnowartościowy macie pełne prawo do otrzymania perfum nieużywanych. Jednak w sytuacjach, gdy macie podejrzenie, że perfumy mogły być używane, warto upewnić się czy rzeczywiście tak jest. Raz na jakiś czas zdarzają się wady fabryczne i czasem po prostu możecie trafić na felerną sztukę. Mam nadzieję, że wskazówki zamieszczone w tym artykule przydadzą się Wam w sytuacji, gdy będziecie mieć wątpliwości odnośnie zakupionych perfum, ale oby takich sytuacji było jak najmniej czego Wam bardzo życzę. 🙂

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam kupić używane perfumy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.