Close
W jaki sposób należy przechowywać perfumy?

W jaki sposób należy przechowywać perfumy?

Każde perfumy mają określony termin ważności. Jednak odpowiedni sposób przechowywania naszego ulubionego zapachu możne znacznie wydłużyć faktyczny czas jego przydatności. Przy zachowaniu kilku prostych zasad, ulubione perfumy można użytkować przez kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat.

Idealne miejsce do przechowywania perfum

Pozbawione skoków temperatury

Wahania temperatury to największy wróg perfum. Łazienka, w której wiele osób przechowuje perfumy jest miejscem do tego zupełnie nieodpowiednim. Przechowywane w niej perfumy najszybciej tracą swe właściwości. W czasie kąpieli temperatura w łazience dość szybko wzrasta, a następnie równie szybko spada. Skoki temperatury skutecznie skracają termin przydatności perfum. Częstym błędem jest przechowywanie perfum w lodówce. Gdy każdego dnia wyjmujemy nasz ulubiony flakonik z lodówki, a po użyciu wkładamy go do niej z powrotem, perfumy poddane są nagłej zmianie temperatury, a przez to zapach szybciej traci swe pierwotne właściwości. Pamiętajmy, że miejsce w którym przechowujemy perfumy nie może być ani za ciepłe, ani za zimne. Obie skrajności są szkodliwe. Najlepsza jest stała temperatura pokojowa.

Suche

Perfumy nie lubią miejsc wilgotnych. Łazienka oraz kuchenna lodówka są najbardziej wilgotnymi miejscami w domu, dlatego bezwzględnie należy unikać przechowywania w nich perfum. Niektórzy pasjonaci przechowują perfumy tak jak wina, czyli w piwnicach, co także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zacienione

Naturalne promienie słoneczne, jak i sztuczne oświetlenie negatywnie wpływają na perfumy. Sztuczne oświetlenie na półkach w perfumeriach oraz wszelkie ekspozycje w nasłonecznionych witrynach sklepowych skracają termin przydatności perfum. Światło oddziałuje na związki zapachowe w perfumach, niszcząc je lub zamieniając na inne, dzięki czemu zapach perfum ulec może przeobrażeniu.

Zamknięte

Perfumy należy chronić przed dopływem powietrza. W przypadku perfum z atomizerem zadanie jest ułatwione, ponieważ bezpośredni dopływ powietrza jest znacznie utrudniony. Dodatkową zaporą przed powietrzem jest korek lub zatyczka. Trudniejsze jest ograniczenie dopływu powietrza w przypadku perfum pozbawionych atomizera, takich jak np. wody kolońskie. Są one szczególnie narażone na szybsze zepsucie, ponieważ każdy kontakt ze skórą, każde dotknięcie otworu flakonu palcami, skutkuje naniesieniem dodatkowych zanieczyszczeń, wpływających na przyspieszenie rozkładu perfum. Dobrym sposobem na przedłużenie żywotności perfum może okazać się dodatkowo przechowywanie perfum w kartoniku w którym zostały zakupione.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie perfum w:

★ zamykanej szafce

★ szufladzie

★ kuferku na perfumy

★ komodzie/toaletce/na półce – jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu ulubionego flakonika perfum, który stanowić może przepiękną dekorację wnętrza.

Podsumowanie

Łazienka, w której większość osób przechowuje perfumy jest miejscem najbardziej przyspieszającym utratę ich właściwości. Wiem, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ flakonik perfum zawsze jest pod ręką gdy wychodzimy spod prysznica i ubieramy się. Jednak łazienka spełnia większość cech wpływających destrukcyjnie na perfumy. Przykładem niech będzie mój flakonik zapachu Calvin Klein Euphoria Blossom, który przez okres około roku przechowywałam na półce w łazience i po tym czasie stał się bardziej „pieprzny”. Nuta pieprzu stała się tak intensywna, że zapach zaczął mnie drażnić, nie jest już tak subtelny jak wcześniej. Teraz perfumy przechowuję w toaletce w sypialni i ich właściwości nie ulegają zmianie nawet po bardzo długim czasie. Teraz wiem, że warto zmienić miejsce przechowywania perfum na bardziej im sprzyjające, do czego zachęcam i Was.

W jaki sposób przechowujecie perfumy?

18 Komentarzy

 • Trackback: Jaki jest termin ważności perfum i jak go sprawdzić? - THE SMELL OF BEAUTY
 • Trackback: Co oznacza kod na perfumach? - THE SMELL OF BEAUTY
 • TourAndClimb Opublikowany 31 października 2016 09:42

  Ciekawy temat, nigdy się nad tym wcześniej nie zastanawiałam 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:31

   Mam nadzieję, że moje porady okażą się przydatne 🙂

 • Angelika Ś. Opublikowany 31 października 2016 09:49

  u mnie perfumy stoją na toaletce;) przynajmniej flakon tych, których aktualnie używam

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:31

   I bardzo fajnie 🙂

 • Nihil Novi Opublikowany 31 października 2016 09:50

  Kiedyś trzymałam perfumy na toaletce, ale w obawie przed zgubnym działaniem światła przeniosłam je do szufladki 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:30

   I super! 🙂 Szuflada to bardzo dobre miejsce 🙂

 • Olga | Gray Moka Opublikowany 31 października 2016 13:13

  Ja co prawda trzymam w szufladzie, ale w łazience ;).

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:30

   Bardzo dobrze, że przechowujesz je w szufladzie, zawsze to jakaś ochrona 🙂 Chociaż lepiej byłoby trzymać je np. w szufladzie w sypialni 🙂

 • Radosna Chata Opublikowany 4 listopada 2016 11:29

  Bardzo cenne rady 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:29

   Dziękuję pięknie, mam nadzieję, że przydadzą się w praktyce 🙂

 • Ola Kotowska | Days and Places Opublikowany 4 listopada 2016 11:48

  Bardzo fajne porady – u mnie perfumy długo stały na parapecie, w największym słońcu! Na szczęście już jakiś czas temu trafiłam na podobny poradnik i co nie co pozmieniałam 😉

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:28

   Ja przez długi czas wszystkie kosmetyki i perfumy przechowywałam na parapecie w kuchni, bo zawsze było tam najlepsze światło do wykonywania makijażu. Nie wiedziałam wtedy, że słońce szkodzi i na perfumy i na kosmetyki 😛

 • wysmakowana_pl Opublikowany 4 listopada 2016 12:19

  Niby wszystko wiem, ale i tak człowiek łapie się na tym, że stawia gdzie popadnie 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:27

   To całkowita prawda 😛

 • AgariPiżmo Opublikowany 28 lutego 2017 16:39

  Ja lubię eksponować swoje flakony w perfumami dlatego trzymam je w pokoju na 2 półkach z książkami.

  • thesmellofbeauty Opublikowany 1 marca 2017 11:53

   Bardzo fajny pomysł, na pewno pięknie komponują się na półce z książkami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.