Siwe włosy – prawdziwa zmora, czy sposób na oryginalność?
Żyjemy w czasach nieustającej pogoni za wieczną młodością, która obecna jest jedynie w reklamach promujących najnowsze hity pielęgnacyjne. Pojawiające się na głowie siwe włosy, niejednokrotnie są powodem frustracji młodych osób, które o starości do tej pory nie myślały. Warto jednak wiedzieć, że zmiana wyglądu włosów nie zawsze jest oznaką starzenia się organizmu. Często wpływają na nią np. czynniki genetyczne, z którymi na próżno dyskutować. Gdy jedni poszukują skutecznych sposobów na siwe włosy, inni zachwycają się celebrującymi siwiznę trendami. Wielu zadaje sobie pytanie, kamuflować siwiznę, czy ją eksponować? Postanowiłam poszukać więc odpowiedzi rozwiewającej wszelkie rozterki z tym tematem związane.
Dlaczego siwieją nam włosy?
Aby podjąć próbę rozwikłania zagadki pojawiających się siwych włosów, należy skupić się na procesach zachodzących w naszym organizmie. Wszystko odbywa się z udziałem melanocytów, czyli komórek produkujących pigmenty wpływające na odcień naszych włosów. Pod wpływem różnego rodzaju zaburzeń funkcjonowania, nie produkują one dostatecznej ilości barwników, w efekcie czego włosy tracą swój kolor, stając się siwe. Na sposób funkcjonowania melanocytów wpływają przede wszystkim czynniki genetyczne, odpowiadające za większość siwych głów na świecie. Pozostałymi czynnikami wpływającymi na czas i tempo pojawiania się siwych włosów mogą być: stres, choroby, nieodpowiednia dieta oraz niedobory pewnych substancji.
Kogo dotyczy problem siwych włosów?
Problem siwienia jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim organizmie i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – tutaj podział jest sprawiedliwy. Niesprawiedliwy okazuje się natomiast moment, w którym pierwsze siwe włosy się pojawiają oraz tempo ich siwienia – w tej kwestii panuje całkowita loteria. Jeżeli panikujesz, że w wieku 40 lat na Twojej głowie pojawiły się pierwsze siwe włosy, nawet nie wiesz jakim jesteś szczęściarzem! Są osoby, które siwe włosy otrzymały na 18-stkę i z pewnością nie był to ich wymarzony prezent. Nie brakuje również osób, które w wieku 50-ciu lat pochwalić się mogą brakiem siwych włosów na głowie.
Co można zrobić?
Z pomocą przychodzą producenci oferujący najróżniejsze farby do włosów, dzięki którym możemy zakamuflować każdy rodzaj siwizny. W dobie coraz większej popularności preparatów naturalnych, ogromnym zainteresowaniem cieszą się farby ziołowe oraz henna. Sposobów na ukrycie siwych włosów jest całe mnóstwo, natomiast ważne, aby konkretny sposób koloryzacji dobrać do rodzaju naszych włosów i efektu jaki chcemy uzyskać. Warto pamiętać, że siwe włosy mogą stać się również wyróżniającym nas atutem i jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, będą prezentować się naprawdę zachwycająco. Coraz częściej można spotkać eleganckie kobiety o przepięknych siwych włosach, jednak warto mieć na uwadze, że taki efekt niejednokrotnie uzyskany został poprzez tradycyjną koloryzację i naturalna siwizna rzadko wygląda tak dobrze. Pamiętajmy, że nieokiełznana siwizna dodaje lat i sprawia, że wyglądamy mało estetycznie. Jeżeli nie chcemy farbować włosów – zadbajmy o nie w odpowiedni sposób, aby nawet z siwymi pasmami prezentowały się schludnie.
Obalamy mity
Czy kiedykolwiek słyszeliście, że poprzez wyrywanie pojedynczych siwych włosów przyspieszamy proces siwienia? A może ktoś Wam doradził, aby nie wyrywać siwego włosa, bo w jego miejscu wyrośnie kilka nowych? Są to absolutne bzdury, w które nie należy wierzyć. Wyrwanie pojedynczego siwego włosa nie spowoduje nagłego przyspieszenia procesu siwienia na naszej głowie, a w miejscu wyrwanego włosa wyrośnie po prostu kolejny siwy włos. O ile usunięcie jednego, czy dwóch pierwszych siwych włosów, może stanowić szybkie rozwiązanie problemu, tak pozbywanie się większej ich ilości nie jest dobrym rozwiązaniem. Gdy na głowie pojawiają się pierwsze siwe włosy, musimy pogodzić się z tym, że prawdopodobnie wkrótce pojawi się ich więcej. Usuwanie kolejnych siwych włosów nie rozwiąże problemu siwienia, a dostarczy nam jedynie mało przyjemnych doznań.
Podsumowanie
Siwe włosy mogą uprzykrzać nam życie, szczególnie jeśli towarzyszą nam od dość wczesnych lat. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele skutecznych sposobów na ich kamuflaż i kluczowe staje się odnalezienie najbardziej odpowiedniej metody koloryzacji w konkretnym przypadku. Nie traktujmy ich jako wroga, choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że przy pojawiającym się non-stop siwym odroście, trudno o entuzjazm. Niech siwe włosy staną się bodźcem do poszukiwania ciekawych odcieni i inspiracją do tworzenia pięknych fryzur. Nie irytujmy się odkryciem kolejnego siwego włosa, lecz skorzystajmy z szerokiej gamy preparatów dostępnych na rynku i cieszmy się powstałym efektem. Jeżeli wypróbowaliście dobrej jakości preparaty wspomagające walkę z kamuflażem siwych włosów, koniecznie podzielcie się ich nazwami w komentarzach. Być może ktoś zrobi z nich użytek i przynajmniej jeden problem będzie mieć „z głowy”.
Dodaj komentarz