Close
Jak prawidłowo aplikować perfumy?

Jak prawidłowo aplikować perfumy?

Odpowiednio dobrane perfumy mogą stać się naszą wizytówką. Często nie możemy zdecydować się na zakup konkretnego modelu perfum, testujemy je, sprawdzamy rozwój zapachu na naszej skórze, a gdy wreszcie wybierzemy ten najpiękniejszy, okazuje się, że zupełnie zapominamy o najistotniejszej kwestii – jego prawidłowej aplikacji. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wydobycie z perfum ich prawdziwej mocy i sprawią, że nasz ulubiony zapach będzie zachwycać, a nie drażnić.

 Aplikuj perfumy na czyste ciało

Podstawą utrzymywania się pięknego zapachu jest aplikowanie go na czyste ciało. Perfumy w połączeniu z potem i wydzielanym sebum skóry dają wyjątkowo nieprzyjemną, a wręcz odrażającą woń. Należy wiedzieć, że inaczej pachnie osoba czynnie uprawiająca sport i używająca zapachów dedykowanych osobom aktywnym fizycznie, a inaczej osoba próbująca zatuszować woń potu, choćby najlepszymi perfumami. Dlatego też zawsze powinno stosować się zasadę „najpierw prysznic, później perfumy”, nigdy odwrotnie.

 Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry

Zapach szybciej ulatnia się na skórze suchej. Przed rozpyleniem perfum należy nanieść na skórę bezzapachowy krem nawilżający. Podstawą jest utrzymywanie skóry w dobrej kondycji, ponieważ odpowiednie nawilżenie stanowi swoistą bazę pozwalającą zapachowi dłużej utrzymać się na naszym ciele.

Użyj perfum przed założeniem ubrania

Zaleca się aplikowanie perfum przed założeniem ubrania. Dlaczego najlepiej spryskiwać perfumami nagie ciało? Ponieważ zapach jest najpiękniejszy gdy stopi się ze skórą. Tylko na skórze perfumy rozwijają się w należyty sposób. Tkaniny mogą natomiast zniekształcać aromat perfum. Ponadto, niektóre perfumy mogą pozostawić na tkaninie ślady w postaci smug czy plam. Dobrym sposobem na delikatne i równomierne naniesienie zapachu na ciało będzie rozpylenie przed sobą chmurki perfum i „zanurzenie” się w niej. Pozwoli to na subtelne pokrycie naszego ciała utworzoną zapachową mgiełką. Jest to jednak sposób dość nieekonomiczny, ponieważ spora część perfum spada na podłogę.

 Zachowaj należytą odległość od skóry

Podczas rozpylania perfum, flakon należy trzymać w odległości ok. 20 cm od skóry, aby jedynie zrosić ją lekką mgiełką. Skóra po spryskaniu zapachem nie powinna być mokra. Powierzchnia skóry ma zostać jedynie lekko muśnięta kroplami perfum.

Aplikuj perfumy w miejscach gdzie pulsuje krew

Najlepsza i najskuteczniejsza metoda to nanoszenie perfum w miejsca gdzie pulsuje krew. Są to punkty na skórze, w których jest ona najbardziej ukrwiona i ciepła, dzięki czemu zapach dobrze się rozwija, staje się bardziej intensywny i dłużej utrzymuje się na skórze. Są to: wewnętrzna strona nadgarstka, tętnica szyi, powierzchnia skóry za uchem, zgięcie łokcia, obszar pod kolanem oraz zagłębienie między piersiami. Niektórzy dodatkowo zalecają nanoszenie perfum na włosy, które świetnie utrwalają zapach perfum. Pamiętajmy jednak o tym, że alkohol zawarty w perfumach wysusza włosy. Jeśli chcemy stosować tę metodę, róbmy to ostrożnie i zapach aplikujmy z odległości co najmniej 20 cm. Pokrywajmy perfumami jedynie włosy, a nie skórę głowy, która może reagować nadwrażliwością. Dzięki temu sposobowi przy każdym naszym ruchu czy powiewie wiatru roztaczać się będzie wokół nas zmysłowa woń.

 Nie mieszaj zapachów

Perfumy nie znoszą towarzystwa innych zapachów. Oryginalne zapachy wysokiej jakości pachną najpiękniej gdy ich aromat nie zostaje zakłócony wonią kosmetyków pielęgnacyjnych. Świetnym rozwiązaniem będzie zakupienie mydełka, balsamu do ciała i żelu pod prysznic z tej samej linii zapachowej co perfumy. Doskonale sprawdzą się także produkty do mycia i pielęgnacji o neutralnym zapachu. Ponadto, nie należy łączyć zapachów różnych modeli perfum, ponieważ w rezultacie można utworzyć trudną do zniesienia bombę zapachową.

Zachowaj umiar w używaniu perfum

Przede wszystkim pamiętajmy o umiarze w stosowaniu ulubionego zapachu. Na sobie wyczuwamy tylko ok. 20% tego, co odbiera otoczenie. Wokół nas znajdują się inni ludzie, którzy niekoniecznie muszą być fanami perfum których używamy. Nie dopuśćmy do sytuacji by komuś z powodu zapachu który lubimy kręciło się w głowie lub miał mdłości.

 Stosujecie powyższe zasady? 🙂

18 Komentarzy

 • Edyta Zukowska Tymczyszyn Opublikowany 16 marca 2016 16:30

  Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle zasad aplikowania perfum!!! Znałam tylko tę, której nauczył mnie brat, mianowicie, że perfumy rozpyla się w powietrzu i „wchodzi się” w mgiełkę:)

  • thesmellofbeauty Opublikowany 16 marca 2016 19:13

   Ta metoda jest dość skuteczna, tylko niestety traci się przy niej sporą ilość perfum 🙂

 • Rosaline Opublikowany 26 października 2016 08:02

  Niektórych rzeczy nie wiedziałam. Na przykład nie miałam pojęcia, że nawilżenie skóry jest tak ważne. 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:55

   Nawilżenie skóry jest bardzo ważne i warto o nie zadbać niezależnie od tego czy stosujemy perfumy czy nie 🙂

 • Dziewczynka Jak Malinka Opublikowany 26 października 2016 08:02

  Stosuje wszystkie te zasady : ) Metoda jest bardzo skuteczna szczegolnie z nawilzeniem ciala przed aplikacją perfum 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:55

   Dokładnie tak! 🙂 Nawilżenie skóry przepięknie przedłuża trwałość zapachu 🙂

 • Shauni Opublikowany 26 października 2016 08:09

  Bardzo pomocny wpis! Co prawda kilka zasad stąd stosuję, ale teraz będę stosować także pozostałe i których nie miałam pojęcia. 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:56

   Mam nadzieję, że porady przydadzą się przy okazji 🙂 Warto je stosować 🙂

 • Angelika Ś. Opublikowany 26 października 2016 08:24

  stosuję wszystkie powyższe zasady oprócz jednej, ja zawsze aplikuję perfumy po ubraniu się 😛

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:56

   Ja przeważnie też tak robię, bo zwykle ubieram się w pośpiechu i o perfumach przypominam sobie na koniec 😛

 • Dorota Mazurkiewicz Opublikowany 26 października 2016 08:36

  Nie wiedziałam, że perfum należy używać na nagie ciało. Czy to zalecenie nie kłóci się troszeczkę z punktem „miejsca aplikowania perfum”? Poza tym mam wątpliwość czy takie „zanurzenie się” w chmurkę perfum nie grozi „przedawkowaniem”? Ale, co ja tam wiem:) Tak jak piszesz, na pewno jest to sposób mało ekonomiczny:)

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 10:59

   Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest aplikowanie perfum na nagie ciało, ale oczywiście w miejscach gdzie pulsuje krew 🙂 Zanurzenie się w chmurkę perfum nie grozi przedawkowaniem perfum, ponieważ wtedy zapach rozkłada się na ciele równomiernie, a rozpryskując perfumy w konkretnych miejscach łatwiej jest przesadzić z ich ilością 🙂

 • Marina Furdyna Opublikowany 26 października 2016 10:47

  kocham perfumy i dla mnie to taki maly luksus i codzienny rytual, po prysznicu w wilgotna skore. fajny post, na pewno przyda sie wielu! pozdrawiam 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 11:00

   Ja również uwielbiam perfumy 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Aneta K. (Blue Bird) Opublikowany 26 października 2016 18:14

  Dzięki za przypomnienie, jak korzystać z perfum. Pracowałam kiedyś w perfumerii i wszystkie te punkty, sama przekazywałam klientkom… z czasem się co nieco zapomniało 😛

  • thesmellofbeauty Opublikowany 7 listopada 2016 11:00

   W jakiej perfumerii pracowałaś? 🙂

   • AnetaK. (NaturalnieWitalni.pl) Opublikowany 9 listopada 2016 10:07

    Escent 🙂

    • thesmellofbeauty Opublikowany 16 listopada 2016 15:07

     🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.