Close
Czy podzielisz się swoimi włosami z chorymi na raka?

Czy podzielisz się swoimi włosami z chorymi na raka?

Liczba nowotworów w Polsce i na świecie rośnie – te fakty przerażają.  Jednak dopóki sami nie staniemy oko w oko z rakiem, nie za bardzo przykładamy do tych informacji uwagę. Taka wiadomość może spaść na kogokolwiek z nas lub na bliską nam osobę jak grom z jasnego nieba. I zwykle jedynym ratunkiem jest wtedy chemioterapia, w efekcie której tracimy włosy. Ktoś powiedziałby – czym jest utrata włosów wobec zagrożenia życia? Należy wiedzieć, że nie jest to nic przyjemnego, a wręcz coś, co sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej z całą sytuacją i z sobą samym. Na szczęście istnieje sposób na to, aby poczuć się w tej przykrej sytuacji chociaż odrobinę lepiej. Z pomocą przychodzą perukarnie oferujące szeroki wybór peruk dla dorosłych i dla dzieci. Jednak, aby taka peruka powstała potrzebne są naturalne włosy pochodzące od przekazujących je w tym celu osób. Chciałabym przybliżyć Wam sposób w jaki odbywa się cały proces przekazywania włosów na perukę i pokazać, że tak naprawdę w prosty sposób może zrobić to każdy, kto ma długie włosy i chęć by komuś bezinteresownie pomóc.

Gdzie należy przekazać włosy?

Należy pamiętać, że każda organizacja posiada inna wymagania odnośnie długości i rodzaju ściętych włosów. Wymagana długość wynosi zwykle 25-30 cm i chcąc przekazać włosy, obowiązkowo należy sprawdzić jaka długość wymagana jest w organizacji do której zamierzamy przekazać włosy. Należy wiedzieć, że jedne organizacje przyjmują włosy farbowane, inne nie. Niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy dziecięce, inne przyjmują wszystkie rodzaje włosów. Dlatego zawsze warto zapoznać się z wymaganiami wybranej organizacji przyjmującej włosy.

Najbardziej znane akcje przekazywania włosów

Na stronie internetowej każdej z tych fundacji znajdziecie szczegółowe wymogi odnośnie ścinania i przekazywania włosów na peruki. Znajdziecie tam również listy salonów współpracujących z fundacjami.

Akcja „Daj Włos!”

Wystarczy ściąć włosy według odpowiednich wskazówek i przesłać je wraz z danymi kontaktowymi na adres fundacji Rak’n’Roll . Włosy można przekazać również bezpośrednio w salonach firmy Rokoko Hair Company.

Akcja „Podziel się Dzieciństwem”

Akcja „Podziel się Dzieciństwem” skierowana jest do dzieci. Czy można wyobrazić sobie piękniejszą ideę niż pomoc dzieci – dzieciom? Włosy można przekazać osobiście lub przesłać je za pomocą poczty do Kliniki Włosów Hair LAB. Włosy można obciąć i przekazać także we współpracujących Salonach Expert L’Oreal Professionnel.


Akcja „Gest Przyjaźni”

Dzięki tej akcji wiele dzieci odzyskało uśmiech i pewność siebie. Obcięte włosy należy przesłać na adres Fundacji Przyjaźni WeGirls lub przekazać je w jednym z salonów wspierających działanie Fundacji.

 

Kto może przekazać włosy na perukę?

Włosy co do zasady może przekazać zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Jednak warto wiedzieć, że niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy dziecięce. Warto sprawdzić takie informacje na stronie wybranej organizacji do której zamierzamy przekazać włosy. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Najważniejszym wymogiem jest odpowiednia długość włosów. Musimy mieć na tyle długie włosy, by móc ściąć minimum 25 cm włosów. W przypadku niektórych organizacji wymagane jest ścięcie 30 cm włosów.

Dlaczego ścięte włosy muszą mieć minimum 25 cm?

Minimalna długość włosa, z którego perukarz jest w stanie utkać perukę to właśnie 25 cm. Długość mierzona jest na rozpuszczonych włosach. Krótsze włosy, ze względu na proces tkania peruki, nie mogą zostać wykorzystane.

Czy włosy muszą zostać ścięte w określony sposób?

Dokładnie zmierzone włosy zaplatane są w warkocze. Nie jest dozwolone przekazywanie włosów rozpuszczonych, ponieważ w czasie wysyłki prawdopodobnie zostałyby splątane. Jeśli włosy pomieszane są „nasada-końce” wtedy nie ma możliwości wykorzystania ich w procesie tworzenia peruki. Bardzo istotną kwestią jest, by ścinane włosy były suche. Nawet odrobinę wilgotne włosy zaplecione w warkocze pleśnieją podczas wysyłki i nie ma możliwości ich wykorzystania. Ważne jest także, by na włosy nie nakładać wcześniej żadnej odżywki, ponieważ mogłaby spowodować ona zmianę struktury włosa, zbytnie natłuszczenie lub przesuszenie włosów.

Czy można przekazać włosy farbowane?

Wszystko zależy od wymogów konkretnej organizacji przyjmującej ścięte włosy. Niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy niefarbowane, inne natomiast przyjmują zarówno włosy farbowane, jak i niefarbowane.

Czy można przekazać kręcone włosy?

Można przekazać włosy kręcone naturalnie. Włosy po trwałej nie nadają się na peruki. Przed obcięciem kręcone włosy należy wyprostować i dopiero wtedy należy zmierzyć 25 cm, zapleść warkoczyki i je ściąć.

Czy można oddać dredy?

Włosy w dredach ulegają splątaniu i zniszczeniu, dlatego niestety nie ma możliwości ich odzyskania na potrzeby wykonania peruki.

Czy można zobaczyć perukę wykonaną z włosów, które przekazaliśmy?

Niestety nie ma możliwości śledzenia pasm od konkretnej osoby. Na jedną perukę potrzeba włosów od 5-10 osób w zależności od ich jakości. Włosy w trakcie segregacji łączone są w grupy o podobnym typie, o podobnej jakości, kolorze oraz długości.

Co ostatecznie dzieje się z włosami?

Z przekazanych włosów tworzone są peruki, które przekazywane są bezpłatnie osobom walczącym z rakiem. Celem podarowania takiej peruki choremu jest wsparcie go w codziennym funkcjonowaniu i wywołanie u niego lepszego samopoczucia.

Jak wygląda ścinanie włosów w praktyce?

Taką długość miały włosy mojej siostry przed ścięciem

1

Tak wygląda zaplatanie warkoczyków na włosach przed ich ścięciem

3

Część włosów już ścięta

4

Tak wyglądały włosy po ścięciu. Warkoczyki przygotowane do wysyłki 🙂

5

Podsumowanie

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczkami długich włosów, byłoby wspaniałą rzeczą podzielenie się nimi z chorymi osobami. Jeżeli planujecie metamorfozę i ścięcie włosów z długich na krótkie, to jest to wspaniały moment, aby zrobić coś pięknego dla innych. Może przeszkadzają Wam zbyt długie włosy i chcecie je skrócić? Często ważne zmiany w życiu akcentujemy widocznym ścięciem włosów – może to ten czas? A może po prostu chcielibyście całkowicie bezinteresownie zrobić coś dobrego dla innych? Powodów może być wiele, ale jeżeli rozważacie ścięcie włosów, to proszę Was, zróbcie to w sposób piękny i  przydatny dla innej osoby. Dla Ciebie to tylko włosy, dla kogoś to nadzieja na normalny wygląd i być może sposób na wywołanie choćby niewielkiego uśmiechu na schorowanej twarzy.

Czy któraś z Was przekazała już kiedyś swoje włosy na perukę?

44 Komentarzy

 • Olga | Gray Moka Opublikowany 14 listopada 2016 09:54

  Świetnie to przybliżyłaś :). Jakie trudne dla tych fundacji musi być pozyskanie włosów od dzieci (chociaż – co to znaczy dziecko w tym kontekście?). Chyba dzieciakom trudniej zdecydować się na taki krok, a poza tym muszą być świadome, że jest w ogóle taka możliwość.
  Zaciekawiła mnie też praca perukarza – jak wygląda i jej tajniki :).

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:21

   Wydaje mi się, że dzieciakom łatwiej przychodzi ścinanie włosów, bo nie przykładają takiej wagi do swojego wyglądu, nie mają jeszcze takiej świadomości. I dzieci są bezinteresowne, chętnie pomagają innym 🙂 Dorosły człowiek zastanowi się 4 razy zanim się na to zdecyduje, a dla dzieci zwykle nie stanowi to większego problemu 🙂

 • karolajn. el Opublikowany 14 listopada 2016 16:27

  Świetna akcja. Wielokrotnie o niej słyszałam i czytałam. Piękny gest .

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:21

   To prawda, jest to wspaniała forma pomocy dla innych 🙂

 • malgorzata.rej Opublikowany 14 listopada 2016 19:26

  Super baza inspiracji 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:22

   Dziękuję pięknie 🙂

 • Karolina Kary B Opublikowany 14 listopada 2016 19:37

  Bardzo szlachetna idea, ale niestety brakuje mi wielu centymetrów, by podzielić się skalpem. Będę uparcie hodować 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:23

   Ja też uparcie hoduję, ale strasznie wolno moje włosy rosną, więc jeszcze sporo czasu potrzeba, aby miały odpowiednią długość 🙂 Idea jest wspaniała 🙂

 • jo-jo-a Opublikowany 14 listopada 2016 19:52

  Według mnie idea, pomysł jest bardzo dobry. Osobiście swoich włosów bym nie przekazała, bo lubię się w takiej długości w jakiej są. Podziwiam osoby, które sie na to decydują.

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:23

   Idea jest naprawdę piękna i szlachetna 🙂 Ja również podziwiam takie osoby 🙂

 • blondeworld Opublikowany 15 listopada 2016 11:16

  Ja swoje włosy oddałam dla tej fundacji w lutym tego roku i nigdy nie żałowałam tej decyzji 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:24

   To bardzo piękny i szlachetny gest z Twojej strony 🙂 Miło słyszeć 🙂

 • Smiley Project Opublikowany 15 listopada 2016 13:13

  Ja niestety mam za liche włosy i nie zapuszczam ich. U mnie w rodzinie jednak często kuzynku oddają 🙂 I bardzo dobrze!

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:25

   Super, że Twoje kuzynki przekazują swoje włosy, to bardzo się chwali 🙂 Piękny gest! 🙂

 • Sylwia Antkowicz Opublikowany 15 listopada 2016 13:19

  Czytałam o tej akcji. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza, że moje włosy są już dosć długie, a ja planuję zmienić fryzure 😉

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:26

   Jeżeli planujesz zmianę fryzury i ścięcie znacznej długości włosów, to naprawdę nie zastanawiaj się! 🙂 Warto pomagać i zrobić coś dobrego dla innych 🙂

 • Ewelina K Opublikowany 15 listopada 2016 13:53

  Nie wiedziałam, że na 1 perukę potrzeba potrzeba włosów d 5-10 osób. Moja koleżanka chciała oddać swoje włosy aby zrobić z nich perukę dla swojej mamy, która choruje na raka. Teraz już wiem dlaczego tego nie zrobiła.

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:29

   Ja też wcześniej myślałam, że włosy od jednej osoby wystarczą do produkcji jednej peruki. Niestety jest to jedynie niewielka część peruki. Do stworzenia peruki potrzeba włosów od kilku osób. Włosy są odpowiednio dobierane pod względem struktury itp.

 • Justyna Opublikowany 15 listopada 2016 15:49

  Mi bardzo szybko rosną, średnio co 3 lata się dzielę – obcinam na króciutko i wysyłam w świat z dobrą energią ❤❤❤

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:30

   Przepiękny gest z Twojej strony! 🙂 Warto pomagać innym i strasznie się cieszę, że istnieją takie osoby jak Ty 🙂

 • Made by Wife Opublikowany 16 listopada 2016 13:39

  Nigdy o tym nie słyszałam! Fantastyczna sprawa 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:30

   To piękna idea 🙂 Warto pomagać innym, gdy mamy taką możliwość 🙂

 • blog.stabrawa Opublikowany 16 listopada 2016 17:35

  Piękna akcja! Ja jeszcze nie mam tak długich włosów aby je oddać, i też nie jestem gotowa na radykalną zmianę fryzury… ale wszystko przede mną. Pozdrowienia!

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:32

   Akcja jest wspaniała 🙂 Dobrze, że jest tyle fantastycznych osób gotowych pomagać innym. Czekam aż moje włosy będą miały odpowiednią długość, ale jeszcze długa droga przede mną 🙂

 • Magda | Emplace Opublikowany 17 listopada 2016 08:36

  To świetne cały czas dostrzegać jakąś iskrę bezinteresowności u innych. Niektórzy oddają i nie robi im to większej różnicy, niektórzy z tą myślą zaczynają włosy hodować. Każda motywacja jest dobra, by pomóc. Nie wyobrażam sobie siebie w dłuższych włosach, bo moje końcówki nawet, gdy sięgajną łokci, są rozdarte na czworo a dodatkowo proces rośnięcia to jakiś chichot losu. Chociaż kto wie, może w przyszłości się skuszę 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 17 listopada 2016 10:33

   Dokładnie tak! Każda motywacja jest dobra, by pomóc 🙂 Jeżeli jesteśmy w stanie komuś pomóc, to zawsze warto to robić 🙂

  • Dama Pik Opublikowany 22 listopada 2016 19:47

   nie każdy musi oddawać włosy. można oddać krew, szpik, organy 😉

  • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:22

   Jak najbardziej! 🙂 Każda motywacja jest dobra, by pomóc drugiemu człowiekowi i zawsze warto to robić 🙂 Jeśli nie możemy przekazać włosów, zróbmy coś innego 🙂 Zawsze warto pomagać 🙂

 • Pani Woźna Opublikowany 17 listopada 2016 12:14

  Gdybym ich miała dużo więcej chętnie bym się podzieliła 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:23

   Zawsze warto pomagać innym 🙂

 • Aleksandra Bohojło Opublikowany 19 listopada 2016 11:15

  Fajnie, że zebrałaś w jednym miejscu te akcje i dobrze, że piszesz o warunkach jakie muszą być spełnione przy oddawaniu włosów. Niektórym wydaje się, że wystarczy pójść do fryzjera, a tutaj są istotne czynniki, które trzeba spełnić.

  • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:24

   Dokładnie tak 🙂 Warto wiedzieć jakie warunki trzeba spełniać i co dokładnie należy zrobić 🙂 Mam nadzieję, że jak najwięcej osób skorzysta z tego wpisu i pomoże innym 🙂

 • Rez Nor Opublikowany 22 listopada 2016 15:09

  Żałuję, że moje włosy bardzo wolno rosną i jest ich mało (mój warkoczyk ze wszystkich włosów ma trochę mniejszą średnicę niż jeden z części włosów Twojej siostry), bo chętnie wspomogłabym taką akcję 🙁

  • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:25

   Moje włosy też strasznie wolno rosną, ale od jakiegoś czasu dwa razy w tygodniu nakładam na nie olej kokosowy i trochę się ruszyły 🙂

 • Dama Pik Opublikowany 22 listopada 2016 19:48

  oddałam dwukrotnie na Daj Włos 😉 nie mogę oddawać krwi, to chociaż w taki sposób się przydam 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:26

   Gratuluję i podziwiam! 🙂 Przepiękny gest z Twojej strony! Oby jak najwięcej takich ludzi na tym świecie było 🙂

   • Dama Pik Opublikowany 31 grudnia 2016 17:02

    oj tam, oj tam 😉 za krew to bym chociaż tę czekoladę miała 😀 ale fakt, dobrze uświadamiać ludzi, że można zrobić coś dobrego „przy okazji”, dzięki mojemu wpisowi na blogu na ten temat kolejna dziewczyna też oddała włosy, więc jednak pozytywna propaganda jest potrzebna 🙂

    • thesmellofbeauty Opublikowany 6 stycznia 2017 16:08

     Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi przynajmniej jedna osoba przekaże swoje śliczne włosy na szczytny cel 🙂

 • Agnieszka Kalamus Opublikowany 2 marca 2017 09:26

  Bardzo przydatny wpis. Czasami problem nie leży w tym, że ludzie nie chcą oddawać włosów tylko najzwyczajniej w świecie nie wiedzą jak się za to zabrać. Fajnie że poruszyłaś taki temat !

  • thesmellofbeauty Opublikowany 14 marca 2017 14:40

   Dokładnie tak 🙂 Często ludzie o czymś nie wiedzą i dlatego nie podejmują działania 🙂 Warto poruszać takie tematy i pomagać innym 🙂

 • Anna Przybyło Opublikowany 2 marca 2017 09:57

  Niestety moje włosy nie nadają się do przekazania :/ Bardzo popieram tego typu inicjatywy i wielkie brawa za wielkie serce!!!

  • thesmellofbeauty Opublikowany 14 marca 2017 14:41

   Jeżeli nie mamy możliwości pomocy, to zawsze warto udostępniać materiały o tej tematyce – może akurat znajdzie się ktoś chętny 🙂

 • TheFiorka Opublikowany 2 marca 2017 12:40

  Kiedyś miałam okazję pracować na recepcji w salonie fryzjerskim i byłam mile zaskoczona, ile ludzi decyduje się oddać włosy! 🙂

  • thesmellofbeauty Opublikowany 14 marca 2017 14:41

   Miło słyszeć, że tyle osób chce pomagać innym 🙂 Oby takich osób było jak najwięcej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.