Close
Pielęgnacja w czasach pandemii i nie tylko – 5 zasad

Pielęgnacja w czasach pandemii i nie tylko – 5 zasad

Prawdopodobnie niewielu z nas spodziewało się, że doczekamy czasów, w których z każdej strony osaczą nas poradniki dotyczące prawidłowego sposobu mycia rąk. Ostatnie miesiące przypomniały jak istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa przestrzeganie prawidłowych zasad higieny. Nierozerwalnie powiązana jest z nią pielęgnacja, która towarzyszy nam każdego dnia, a którą bardzo często traktujemy po macoszemu. W tym szczególnym czasie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, pozwalających uniknąć niepotrzebnych i niejednokrotnie uciążliwych problemów zdrowotnych.

Myj ręce często i długo

Dokładne mycie rąk to bez wątpienia jedna z najważniejszych zasad higieny. Okazuje się, że aktualnie powinniśmy zwracać na nią szczególną uwagę. Precyzyjne mycie rąk po zakupach, spacerze z psem, czy po odbiorze przesyłki od kuriera jest niezbędne. Każda czynność podczas której dotykamy jakiejkolwiek zanieczyszczonej powierzchni, powinna zostać zwieńczona dokładnym oczyszczeniem rąk. Nikt z nas prawdopodobnie nie spogląda na zegarek podczas mycia rąk, jednak warto pamiętać, aby trwało ono dłużej niż ziewanie 😀 Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć informację, że czas ten powinien wynosić ok. 30 sekund.

W celu dokładnego oczyszczenia dłoni z wszelkich zanieczyszczeń wystarczy użycie wody z mydłem. W zaciszu własnego domu nie ma większego znaczenia czy będzie to mydło w kostce czy w płynie, jednak np. w pracy zdecydowanie zaleca się stosowanie mydła w płynie z uwagi na większy poziom higieny.

Zdecydowanie lepiej jest dezynfekować otaczające nas przedmioty niż własną skórę. Środki dezynfekujące skórę używajmy w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. Warto pamiętać, że ich stosowanie warto ograniczyć to sytuacji niezbędnych, ponieważ niszczą barierę hydrolipidową naskórka, która niezbędna jest do ochrony przed mikroustrojami. Środki dezynfekujące w ogromnym stopniu wysuszają skórę, w związku z czym niezbędne staje się regularne nawilżanie przesuszonej skóry dłoni.

Często myj włosy

Włosy są idealnym siedliskiem bakterii, wirusów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli każdego dnia mamy kontakt z innymi osobami, włosy należy myć codziennie. Jeżeli nie wychodzimy z domu, lecz osoby z którymi mieszkamy mają kontakt z innymi, również należy zadbać o codzienne oczyszczanie włosów. Jeżeli przebywamy w zaciszu własnego domu w pojedynkę i nie musimy go codziennie opuszczać, nie ma potrzeby codziennego mycia włosów, choć na pewno zwiększona częstotliwość ich oczyszczania nie zaszkodzi. Jednocześnie warto pamiętać, aby częstsze mycie włosów połączyć z aplikacją nawilżającej odżywki do włosów, która zapewni optymalny poziom nawilżenia i poprawi ich wizualny wygląd.

Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy

Prawidłowa higiena skóry twarzy odgrywa szalenie ważną rolę nie tylko w czasach epidemii, ale przede wszystkim powinna stać się kluczowym elementem codziennej pielęgnacji każdego z nas. Nie jest możliwe uzyskanie efektu zdrowej i zadbanej cery, bez precyzyjnego usunięcia z niej wszelkich zanieczyszczeń, w szczególności tych, których nie dostrzegamy gołym okiem. Pomocne w tej kwestii okazują się dobrej jakości preparaty do oczyszczania i demakijażu skóry, których zadaniem jest usunięcie wszelkich nieczystości zgromadzonych na twarzy w ciągu dnia. Pamiętajmy też, aby nie dotykać dłońmi skóry twarzy w ciągu dnia, dzięki czemu nie przeniesiemy na nią zanieczyszczeń znajdujących się na dłoniach.

Nie korzystaj z testerów kosmetyków udostępnianych w drogeriach

Powinna być to zasada przestrzegana zawsze i wszędzie, chyba że mamy stuprocentową pewność, że testowany kosmetyk został wcześniej odpowiednio zdezynfekowany. Korzystanie z testerów w drogeriach jest szczególnie niebezpieczne podczas hucznych akcji promocyjnych, gdy przez sklepy stacjonarne przewijają się dosłownie tłumy, a załoga sklepu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu higieny testerów. Dotyczy to w szczególności pudrów, cieni do powiek czy szminek, mających bezpośredni kontakt ze skórą innych osób.

Nie pożyczaj kosmetyków innym osobom

Większość pań doskonale zna uprzejmą wymianę pomadek w damskiej toalecie, gdy koleżance spodobał się noszony przez nas odcień. Ile razy przyjaciółka chciała wypróbować mascarę, którą wczoraj kupiłaś? Jak często pożyczałaś koleżance grzebień lub szczotkę do włosów, ponieważ zapomniała swojej? Sytuacji, w których nieświadomie narażamy się na kontakt z czynnikami potencjalnie szkodzącymi naszemu zdrowiu, jest cała masa. Nie wspominając już o pożyczaniu szczoteczki do zębów czy pilnika do paznokci, które bez względu na wszystko powinny być użytkowane wyłącznie przez ich właścicieli.

Podsumowanie

Proste czynności na które nie zwracaliśmy uwagi, mogą okazać się teraz tymi, które uchronią nas i naszych bliskich przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Wymagają one od nas minimum zaangażowania, a odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Dobrze byłoby, aby przedstawione wyżej zasady weszły nam w krew i stały się codzienną rutyną, bez której nie wyobrażamy sobie codzienności. Jakie zasady dopisalibyście do powyższej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.