Close
Czy perfumy są szkodliwe?

Czy perfumy są szkodliwe?

Niewiele osób ma świadomość, że producenci perfum nie mają obowiązku umieszczania informacji o wszystkich składnikach danego modelu perfum na opakowaniu. Wynika to z ich prawa do zachowania w tajemnicy wypracowanej przez lata receptury. Każdorazowe rozpylenie ulubionego zapachu równoznaczne jest z wchłonięciem przez skórę mieszanki substancji chemicznych, które u niektórych osób wywołać mogą przykre dolegliwości. Zapachy zamknięte w dekoracyjnych flakonikach poza wyjątkowym aromatem, kryją w sobie niekiedy całą bombę konserwantów, pochodnych ropy naftowej oraz innych niekorzystnych składników. Nikogo nie zaskoczy, że większość kosmetyków i produktów do pielęgnacji nafaszerowana jest niebezpiecznymi składnikami. Jednak wiele osób może zdziwić fakt, że perfumy uznawane są za swego rodzaju chemiczną bombę. I nie ma tu znaczenia czy zapach oznaczony jest logo najdroższej marki czy jest to zapach z niższej półki.

Na czym może polegać szkodliwe działanie perfum?

 Alergie

U poszczególnych osób perfumy mogą wywoływać alergie i nie chodzi tu jedynie o kichanie po użyciu zapachu. W wyniku zastosowania perfum, na skórze może pojawić się wysypka, zaczerwienienie lub miejsce skropione perfumami może zacząć nas swędzieć. Zaleca się, by perfumy testować na niewielkim fragmencie skóry. Większość osób sprawdza zapach perfum przy użyciu blottera (jest to papierowy pasek dostępny w perfumeriach, za pomocą którego testujemy zapach), jednak za jego pomocą nie możemy sprawdzić jak związek chemiczny zachowa się na naszej skórze. Można także wykonać specjalistyczne badania ukierunkowane na sprawdzenie składników wywołujących uczulenie i unikać zakupu perfum zawierających alergeny. Jednak jest to sposób mało skuteczny, ponieważ etykiety perfum nie zawierają wszystkich składników wykorzystanych w ich produkcji. A wszystko to w imię ochrony interesów producentów perfum i zachowania w tajemnicy receptury produkcji perfum.

 Przebarwienia na skórze

Unikaj perfumowania ciała przed opalaniem lub wizytą na solarium. Alkohol zawarty w perfumach oraz mocno skoncentrowane olejki eteryczne w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą mieć działanie fotouczulające. W rezultacie na naszym ciele mogą powstać ciemne, trudne do usunięcia plamy.

 Przesuszone włosy

Alkohol zawarty w perfumach negatywnie wpływa na stan i kondycję włosów. Powoduje przesuszenie, włosy stają się matowe, a ich końcówki mogą się szybciej rozdwajać. W przypadku włosów farbowanych perfumy mogą je odbarwiać. Alkohol w nich zawarty sprawia, że farba szybciej się wypłukuje. Perfumy świetnie utrzymują się na włosach, jednak warto zastanowić się nad zastosowaniem mgiełek zapachowych, które idealnie nadają się do perfumowania włosów z uwagi na mniejszą zawartość alkoholu niż tradycyjne perfumy.

Zniszczona odzież

Istnieją tkaniny wyjątkowo podatne na zabarwienia. Jeżeli nasze ubranie wykonane jest z delikatnego materiału jak aksamit, jedwab czy satyna, lepiej unikać spryskiwania ich perfumami. Są one na tyle delikatne, że istnieje sporo ryzyko powstania na nich plam oraz odbarwień. Jeżeli koniecznie chcemy spryskać ulubionym zapachem element naszej garderoby, najlepiej zrobić to na szaliku, apaszce, czapce, rękawiczkach bądź rąbku spódnicy. Dobrze jest też zachować odległość około 10-20 cm przy spryskiwaniu ubrań perfumami. Będziemy mieć wtedy pewność, że na odzieży nie zrobi się nam jedna wielka perfumowana plama.

 Uszkodzona biżuteria

Zaleca się stosowanie perfum przed założeniem biżuterii. Stopy metali zawarte w biżuterii mogą wchodzić w reakcje z niektórymi substancjami występującymi w perfumach. W efekcie na biżuterii mogą pojawić się odbarwienia bądź zmatowienie.

 Pogorszenie nastroju

Wiele osób wykazuje nadwrażliwość na zapachy w zbyt wysokim stężeniu. Z uwagi na dobro nie tylko swoje, ale również osób w naszym otoczeniu zaleca się stosowanie perfum z umiarem. Nie chcemy przecież, aby osoba znajdująca się w pobliżu poczuła się źle i niekomfortowo. Ile razy zdarzyło się Wam, że osoba stojąca obok w autobusie brzydko pachniała lub wyperfumowana była tak, że czuł ją cały autobus? To irytujące gdy otoczeni jesteśmy zapachem który nam przeszkadza. Używając perfum myślmy więc nie tylko o sobie, ale również o innych. Należy też wiedzieć, że określone zapachy u poszczególnych osób mogą wywoływać złość i frustrację. Dana osoba na konkretny zapach może reagować źle i nerwowo. Ludzie różnie odbierają zapachy perfum. Jednych aromat danego modelu perfum będzie zachwycać, w innych budzić wstręt.

 Pogorszenie stanu zdrowia

Niektóre składniki perfum mogą wywoływać nudności, a nawet wymioty. Zdarza się, że określone perfumy u poszczególnych osób powodują ból lub zawroty głowy. Może wynikać to z nadwrażliwości na niektóre składniki zawarte w perfumach. Może to być także skutkiem uczulenia na któryś ze składników. Jeśli perfumy wywołują u nas ból głowy bądź zawroty, zaleca się stosowanie perfum lżejszych. Świetnie sprawdzą się w takim przypadku perfumy delikatne, lekkie i świeże. Pewne substancje ukryte w perfumach rozregulowują gospodarkę hormonalną organizmu. Niejednokrotnie zakłócają prawidłową pracę tarczycy. Szkodliwe substancje mogą mieć negatywny wpływ na jakość nasienia, a w niektórych przypadkach powodować bezpłodność. Ponadto, substancje zawarte w luksusowych perfumach w przypadku ich długotrwałego stosowania mogą wywoływać raka.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że stosowanie perfum co do zasady jest bezpieczne, jednak w pewnych sytuacjach może powodować niepożądane skutki natychmiast po zastosowaniu bądź w późniejszym czasie. Używajmy ich więc rozsądnie, aplikujmy je częściej na ubranie, rzadziej na ciało, ponieważ zdrowie mamy jedno i  gdy je stracimy nawet najpiękniejszy zapach świata nie będzie nas cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.