Close
Olaplex – jak rozpoznać podróbkę?

Olaplex – jak rozpoznać podróbkę?

Jeszcze nigdy jakiekolwiek kosmetyki do włosów nie narobiły na świecie tyle hałasu co Olaplex. W końcu jak nie zwrócić uwagi na produkty, które w dotychczasowym podejściu do koloryzacji i pielęgnacji mają zmieniać dosłownie wszystko? Tym samym Olaplex stał się jedną z najczęściej podrabianych kuracji do włosów na świecie.

Podróbka a zamiennik

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić o której grupie produktów tutaj mowa. Pisząc o podróbkach, mam na myśli preparaty, które świadomie zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać wygląd zewnętrzny, jak i zawartość oryginalnego Olaplexu. Wyglądają one niemalże identycznie jak oryginał, opatrzone są nazwą „Olaplex”, choć w rzeczywistości zawierają niezidentyfikowaną substancję. Kupując je bardzo często nie mamy świadomości, że wybieramy produkt nieoryginalny.

Olaplex logo

W niniejszej publikacji nie poruszam tematu zamienników, czyli tańszych odpowiedników Olaplexu, takich jak m.in.: Cureplex, Nanoplex, Niophlex czy Ultraplex.

Zakupy w zaufanych miejscach

Należy rozpocząć od kwestii, która już na wstępie pomaga zweryfikować wiarygodność sprzedawcy oferującego Olaplex. Warto wiedzieć, że poza perfumeriami Douglas i Sephora, oryginalne produkty Olaplex nie są dostępne w sklepach stacjonarnych. Stacjonarnie można zakupić je wyłącznie w salonach fryzjerskich. Lista autoryzowanych salonów fryzjerskich Olaplex: https://olaplex.pl/maps/

Jeśli chodzi o autoryzowane sklepy online, oto lista sklepów, którą otrzymałam od oficjalnego dystrybutora produktów Olaplex w Polsce, czyli: A&M Premium Distribution sp. z o.o. sp. k.:

Zakupy na lokalnych bazarkach, w nieautoryzowanych sklepach internetowych oraz sklepach stacjonarnych innych niż Sephora i Douglas, stanowczo odradzam.

Serwisy aukcyjne – zachowaj ostrożność

Zamawiając produkty Olaplex na portalach jak Allegro, OLX, eBay od nieznanych sprzedawców, należy liczyć się z tym, że prawdopodobnie sięgamy po produkt nieoryginalny. Wyjątkiem jest zakup produktów Olaplex od autoryzowanych sprzedawców sprzedających zarówno we własnym sklepie internetowym, jak i w serwisach aukcyjnych. Pod żadnym pozorem nie dajcie nabrać się na „super okazje” w podejrzanie niskich cenach – jeden z przykładów poniżej. 😀

Olaplex OLX

Zadziwia mnie tak ogromna popularność podróbek Olaplexu na portalach aukcyjnych. Świadczy to tylko o jednym – ślepo podążamy za tłumem, bezmyślnie klikając w oferty cieszące się największą popularnością. Jak widać sprawdzenie komentarzy i opinii w sieci przed zakupem już nie wystarcza. Negatywne opinie są anulowane lub kasowane za opłatą. Pozytywne bez problemu można zakupić jak obserwacje na Instagramie. Uczciwości tutaj coraz mniej, ale to temat na odrębny wpis.

Tani Olaplex na Allegro

Przelewany Olaplex w opakowaniach zastępczych

Na portalach aukcyjnych dosłownie roi się od ofert produktów Olaplex w zastępczych opakowaniach. Są to najczęściej niewielkie pojemności w niewygórowanych, często okazyjnych cenach. Zwykle oferowane są w formie zestawów, choć nie jest to regułą.

Rozlewany Olaplex

Popularne są również zestawy Olaplex w strzykawkach, gdzie deklaruje się przelewanie produktu z większych, oryginalnych pojemników producenta.

Olaplex strzykawki

Niestety, w praktyce nie ma realnej możliwości sprawdzenia, co tak naprawdę znajduje się w oferowanych buteleczkach czy strzykawkach. Poza tym wątpliwość budzą warunki w jakich dokonuje się przelewania tychże preparatów. Gdy wyobrażam sobie zaplecza hurtowni czy magazyny sklepowe trudno uwierzyć mi w gwarancję bezpieczeństwa, higieny i sterylności.

Wybrane produkty tylko dla fryzjerów

Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę jest wyłączenie określonych produktów ze sprzedaży detalicznej dla zwykłych konsumentów. Mianowicie, Olaplex No.1 Bond Multiplier oraz No.2 Bond Perfector to dwuczęściowy system przeznaczony dla profesjonalistów. Oznacza to brak możliwości zakupienia tych produktów przez przeciętnego Kowalskiego. Wybrane produkty są przeznaczone tylko i wyłącznie dla salonów fryzjerskich i nie ma możliwości ich zakupu bez podania numeru NIP i potwierdzenia legalności prowadzonej działalności fryzjerskiej. Ich dostępność na portalach aukcyjnych świadczy o nieznanym pochodzeniu tych specyfików. Jedno jest pewne – nie pochodzą one z oficjalnej, legalnej dystrybucji.

Olaplex Salon Intro KitZestawy Olaplex

Na rynku pojawia się coraz więcej zestawów Olaplex, które kuszą atrakcyjnymi cenami. W zestawie zawsze wychodzi taniej, lecz i tutaj należy mieć się na baczności. Najpopularniejszym z zestawów jest Traveling Stylist Kit, choć w okresie świątecznym triumfuje Olaplex Holiday Hair Fix. W czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia jesteśmy szczególnie podatni na kuszące obniżki i wszelkie okazje pozwalające zaoszczędzić gotówkę. Zwrócić tutaj należy uwagę na fakt, że w podrabianych zestawach często znajdują się kosmetyki w pojemnościach, które w oryginalnych produktach nawet nie występują. Oczywiście pojawiają się również zestawy niemalże identyczne jak te oryginalne i tylko wprawione oko jest w stanie dostrzec między nimi jakiekolwiek różnice.

Zestaw Olaplex

Oryginalne pojemności produktów Olaplex

Salon Kit Hair Preparation #1

No. 1 x 1 550 ml,

No. 2 x 2 x 550 ml

No. 2 Bond Prefector 2000 ml

2000 ml

No. 3 Hair Perfector 100ml

100 ml

No. 3 Hair Perfector 250ml

250 ml

No. 4 Bond Maintenance Shampoo 250ml – szampon

250 ml

No. 5 Bond Maintenance Conditioner 250ml – odżywka

250 ml

No. 4 Bond Maintenance Shampoo 2000ml – szampon

2000 ml

No. 5 Bond Maintenance Conditioner 2000 ml – odżywka

2000 ml

No. 6 Bond Smoother 3.3oz/100mL

100 ml

No. 7 Bonding Oil 30mL

30 ml

No. 0 Intensive Bond Builder

155 ml

No. 8 Bond Intense Moisture Mask 100 ml

100 ml

Kod seryjny

Każdy z produktów Olaplex posiada numer seryjny (QR code) na spodzie opakowania. Brak kodu seryjnego na spodzie opakowania świadczy o braku oryginalności danego produktu. Warto jednak wiedzieć, że coraz częstszą praktyką jest jego podrabianie. Może zdarzyć się, że zakupiony preparat posiadać będzie numer seryjny, a mimo to będzie podróbką. Należy wiedzieć więc na jakie dodatkowe elementy warto zwrócić uwagę, aby upewnić się, że mamy do czynienia z produktem nieoryginalnym.

Olaplex jak rozpoznać podróbkę

Etykieta dystrybutora

Wszystkie oryginalne produkty Olaplex, które są dostępne w Polsce, posiadają etykietę dystrybutora. W Polsce oficjalnym dystrybutorem Olaplex jest: A&M Premium Distribution sp. z o.o. sp. k.. W przypadku zakupów zagranicznych warto dokonywać ich u autoryzowanego dystrybutora działającego na terenie danego kraju.

Okazuje się, że etykieta dystrybutora w poszczególnych krajach, również i w Polsce bywa podrabiana. Co za paradoks – kupić produkt z podrobioną etykietą dystrybutora, która w założeniu gwarantować ma pewność i legalność pochodzenia, no cóż. 🙂 Uwagę powinny zwracać w szczególności produkty Olaplex oferowane na portalach jak m.in. Allegro, OLX, eBay, czy Amazon.

Naklejka z gwarancją oryginalności

Podrabiane naklejki z gwarancją oryginalności to szczegół na który warto zwrócić uwagę. Czcionka na podrabianych produktach jest z reguły mniej wyraźna, a tło ma inny odcień. Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć różnicy, jednak zestawiając oryginał i podróbkę obok siebie, różnica jest ewidentna. Te nieoryginalne wyglądają trochę tak, jakby ktoś drukował je na domowej drukarce. Oczywiście trochę tutaj przesadzam, ale ich rozdzielczość jest po prostu słabsza.

Olaplex Allegro

Inna konsystencja i/lub barwa preparatu

Jeżeli stosowaliście wcześniej produkty Olaplex pochodzące z wiarygodnych źródeł i znacie już ich zapach i konsystencję, dużo łatwiej będzie wam rozpoznać produkt nieoryginalny. Gdy jednak decydujecie się na zakup pierwszy raz, bądźcie czujni. Jeżeli zakupiony preparat ma nieprzyjemny zapach lub w drugą stronę – jest zbyt perfumowany, jego konsystencja jest lejąca i/lub znajdują się w nim grudki, dla własnego bezpieczeństwa nie stosujcie go. Oczywiście warto pamiętać, że produkty nieoryginalne mogą mieć zapach i pozostałe właściwości zbliżone do oryginału. Warto więc przyglądać się bacznie wszystkim opisanym powyżej kwestiom.

Podsumowanie

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że szukając okazji natrafiliście na podróbkę nawet nie mając o tym pojęcia. Przykre jest to, że oszuści bardzo często sprzedają nieoryginalne preparaty w cenach zbliżonych do oryginalnych produktów Olaplex. Przeczytać można o tym w niniejszym artykule: https://behindthechair.com/news/counterfeit-olaplex-product-discovered-in-europe-and-u-s/

podróbki Olaplex

To słaba perspektywa płacić kilkaset złotych za kosmetyk z chińskiej strony, który w rzeczywistości wart jest kilka dolarów. Z drugiej strony zbyt niska cena powinna dawać do myślenia podwójnie – Olaplex jest stosunkowo drogą kuracją i nie należy spodziewać szalonych promocji -70% na jakikolwiek z produktów.

Jeżeli chcecie mieć pewność, że kupujecie oryginalne produkty Olaplex, skorzystajcie z list zamieszczonych powyżej. Tylko w ten sposób możecie mieć pewność, że sięgacie po produkty bezpieczne dla Waszego zdrowia. Nie dajcie nabić się w butelkę tym wszystkim pseudobiznesmenom, których w sieci jest na pęczki.

Pamiętajcie również o tym, że z podróbkami Olaplex jest jak z podróbkami perfum – istnieją te gorsze i lepsze (chińskie, tureckie itp.), a oszuści dwoją się i troją, aby nieustannie je ulepszać i łudząco upodabniać do oryginału. Bądźcie ostrożni na zakupach i dokonujcie ich świadomie.

Mam nadzieję, że ten artykuł przyczyni się do zmniejszenia ilości nieoryginalnych produktów Olaplex na rynku i sprawi, że osoby inwestujące w pielęgnację swoich włosów już nigdy nie natrafią na budzące wątpliwość produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.