Close
Lista firm testujących na zwierzętach – aktualne dane Previous item Testy na zwierzętach vs... Next item Symbol króliczka na...

Lista firm testujących na zwierzętach – aktualne dane

Kwestia testowania na zwierzętach została szczegółowo omówiona w artykule: Testowanie kosmetyków na zwierzętach – czy wiecie w jaki sposób się to odbywa? Wiele osób zastanawia się jednak, które firmy wciąż praktykują testowanie na żywych istotach. Sprawa nie jest tak oczywista, ponieważ jedne marki rezygnują z testowania, inne natomiast wdrażają je w życie. Gdzie szukać wiarygodnych informacji na ten temat? Pomocne okazują się listy i wyszukiwarki tworzone przez organizacje broniące praw zwierząt. W sieci pojawiają się również listy tworzone przez blogerki urodowe, jednak bardzo często są one tworzone w oparciu o dostępne powszechnie listy znanych organizacji, w związku z czym zwykle nie dostarczają nowych informacji. Ponadto, listy przygotowywane przez blogerki, zwykle nie są na bieżąco aktualizowane, przez co bardzo szybko tracą na aktualności i przestają być wiarygodnym źródłem informacji.
Wyszukiwarka stworzona przez PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)

Na oficjalnej stronie PETA istnieje możliwość skorzystania ze specjalnej wyszukiwarki i sprawdzenia, czy interesująca nas marka testuje na zwierzętach. Ponadto, na stronie dostępne są gotowe listy firm testujących oraz nie testujących na zwierzętach, które są na bieżąco aktualizowane.

https://features.peta.org/cruelty-free-company-search/index.aspx

Lista stworzona przez NAVS (National Anti-Vivisection Society)

NAVS jest członkiem CCIC (Coalition for Consumer Information on Cosmetics) słynącego z Leaping Bunny Program, mającego na celu certyfikację firm przyjaznych zwierzętom. Jako członek CCIC, NAVS prowadzi listę, na której znajdują się wszystkie marki kosmetyczne, których produkty oznaczone zostały certyfikatem „Leaping Bunny” (skaczącego króliczka). Oznacza on, że marka opatrzona takim certyfikatem, nie testuje na zwierzętach. NAVS aktualizuje listę na bieżąco.

https://www.navs.org/what-we-do/promote-cruelty-free-shopping/

Lista stworzona przez CCF (Choose Cruelty Free)

Lista zawiera przyjazne zwierzętom marki kosmetyczne dostępne w Australii. Dodatkowo, na liście dostępne są oznaczenia odnoszące się do kosmetyków wegetariańskich i wegańskich. Jeżeli interesujecie się australijskimi produktami, ta lista z pewnością okaże się pomocna.

https://choosecrueltyfree.org.au/lists/choose-cruelty-free-list/

Podsumowanie

Sprawdzając transparentność danej marki, warto mieć na uwadze, że testowanie na zwierzętach odnosi się zarówno do testowania gotowych produktów, jak również poszczególnych ich składników. Mianem „cruelty free” nie można określić marki, która zleca przeprowadzanie testów zewnętrznym firmom lub jest częścią dużego koncernu praktykującego testowanie. Kwestia testowania nie jest prosta do zweryfikowania, a oficjalne oświadczenia zamieszczane na stronach internetowych producentów często mijają się z prawdą. Należy pamiętać, że listy tworzone przez zaprezentowane wyżej organizacje nie uwzględniają niestety wszystkich marek kosmetycznych. Zwykle nie uwzględniają one młodych firm, których każdego roku na całym świecie powstają tysiące. Bieżąca weryfikacja każdej z nich jest trudna do wykonania. Warto pamiętać, że brak danej marki na listach oznacza zwykle, że nie została ona jeszcze odpowiednio zweryfikowana.

Jeżeli interesuje Was konkretna marka kosmetyczna, warto skontaktować się z jej przedstawicielami poprzez e-mail lub skorzystać z numeru podanego na stronie internetowej marki i zadać szczegółowe pytania dotyczące kwestii przeprowadzania testów na zwierzętach. Jeżeli odpowiedź będzie wymijająca, ogólnikowa lub nie otrzymamy jej wcale – prawdopodobnie firma nie może pochwalić się czystym sumieniem w tej kwestii.

Jestem bardzo ciekawa, czy korzystacie z list z firmami „cruelty free”. Jeżeli znacie inne, rzetelne i aktualne źródła dotyczące firm testujących i nie testujących na zwierzętach, koniecznie podzielcie się linkami w komentarzu.

1 Komentarz

  • E Opublikowany 20 października 2019 19:58

    Gdzie znaleźć takie listy dotyczące Polski?
    Czy lepiej szukać firm testujących czy nietestujących na zwierzętach – która lista będzie krótsza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.