Close
Kosmetyki naturalne – czy naprawdę działają?

Kosmetyki naturalne – czy naprawdę działają?

Naturalna pielęgnacja nie musi pozostawać jedynie modnym trendem i krótkotrwałym epizodem w naszym życiu. Może przerodzić się w długofalową troskę o zdrowie i piękny wygląd, o ile dostrzeżemy rzeczywisty jej wpływ na nasze zdrowie. Nadeszła pora, aby obalić zasłyszane stwierdzenie, że kosmetyki naturalne to naciąganie i zwykły chwyt marketingowy.
Kluczowy jest skład

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu nie jest jednoznaczna. Skuteczność kosmetyków naturalnych stanowi wypadkową kilku czynników o których często zapominamy. Najważniejszym z nich jest skład kosmetyku. Warto wiedzieć, że inne działanie wykazywać będzie krem z jednym składnikiem aktywnym, a inne efekty przyniesie produkt z pięcioma składnikami aktywnymi. Jak wiadomo kosmetyk kosmetykowi nierówny, a kombinacje producentów w kwestii składników naturalnych nie mają końca. Brak regulacji prawnych w zakresie definicji kosmetyku naturalnego skutkuje nadużywaniem przez twórców kosmetyków tego pojęcia. Kosmetykami naturalnymi nazywane są produkty zawierające 1% składników naturalnych, jak również produkty skomponowane w 95% z naturalnych substancji. W pierwszym przypadku skuteczność działania będzie znikoma, natomiast w drugim dostrzeżemy prawdopodobnie efekty działania kosmetyku.

Jakość komponentów

Niezwykle istotną kwestią jest również rodzaj zastosowanych w kosmetykach naturalnych substancji. Niewiele osób ma świadomość, że bardzo często producenci obniżają koszty dzięki zastosowaniu najtańszych komponentów. Jak się pewnie domyślacie skuteczność kosmetyku z olejkiem arganowym z Maroka będzie odmienna od skuteczności „olejku arganowego” za 2 dolary z AliExpress. Najgorsze jest to, że zwykle nie jesteśmy w stanie sprawdzić skąd dany producent sprowadza surowce do produkcji kosmetyków.

Gwarancją jakości kosmetyków naturalnych są certyfikaty, jednak w tej kwestii nie wszystko jest czarno-białe. Wiele młodych firm i niewielkich rodzinnych manufaktur nie jest w stanie pozwolić sobie na koszty związane z przyznaniem certyfikatu, a oferują one naprawdę genialne i zdrowe produkty. Jak więc odróżnić uczciwych producentów od producentów żerujących na nieświadomości konsumentów? To już kwestia do poruszenia w oddzielnym artykule, ale wydaje mi się, że jednym z takich wyznaczników może być cena produktów. Jeżeli jest ona podejrzanie niska w porównaniu z cenami większości kosmetyków naturalnych oferowanych przez inne marki, warto zastanowić się czym jest ona spowodowana. Wysokiej jakości surowce naturalne są drogie, a ich cena zawsze wpływa na ostateczną cenę kosmetyku. Czy jakość „naturalnego” kremu za 13 złotych może być porównywalna z jakością naturalnego kremu zawierającego wysokiej jakości składniki? Na to pytanie odpowiedzcie już sobie sami.

Sposób działania

Kolejną kwestią jest odróżnienie sposobu działania kosmetyków naturalnych od działania kosmetyków syntetycznych. Obie kategorie produktów mają odmienne zadania. Rolą kosmetyków naturalnych jest aktywne wsparcie procesów zachodzących w skórze oraz dostarczenie jej substancji rzeczywiście wpływających na poprawę kondycji skóry. Kosmetyki naturalne z reguły działają wolniej, jednak przy regularnym stosowaniu przyczyniają się do trwałej poprawy kondycji skóry czy włosów. W przypadku kosmetyków syntetycznych mamy do czynienia z krótkotrwałym poprawianiem stanu skóry i włosów, które znika w momencie pojawienia się końcówki kosmetyku w opakowaniu. Efekt ich zastosowania często bywa wręcz natychmiastowy, jednak jest to nic innego jak sztuczna poprawa kondycji skóry czy włosów.

Podsumowanie

Jeżeli w Twojej kosmetyczce znajdują się pseudonaturalne kosmetyki rzekomo pochodzące z Rosji lub takie, w których naturalne składniki stanowią niewielki procent całego składu, nie mów, że kosmetyki naturalne nie działają. Jeżeli sięgasz po produkty od producentów oferujących najniższe ceny na rynku nie myśl, że robisz biznes życia, bo to ktoś robi biznes na Tobie. Jeśli palisz papierosy nie licz na to, że jakikolwiek krem poprawi stan Twojej cery. Uwielbiasz jedzenie typu fast food? Zapomnij o promiennej i gładkiej cerze. Wolisz leżeć na kanapie niż poćwiczyć 30 minut dziennie? Żaden kosmetyk nie zdziała cudów, jeśli nie zadbasz odpowiednio o własne zdrowie. Wybierajcie kosmetyki świadomie, dbajcie o zdrowie, a z pewnością zauważycie ogromne różnice nie tylko w swoim wyglądzie, ale również w samopoczuciu, czego Wam serdecznie życzę.

4 Komentarzy

 • Takiemojeoderwanie Opublikowany 20 kwietnia 2018 14:54

  Masz rację. Wielu producentów wykorzystuje nieunormowane regulacje prawne nazywając produkty naturalnymi. I wiele osób na to się niestety łapie.

 • Dorota Opublikowany 21 kwietnia 2018 01:03

  Masz rację, Producenci wykorzystują pojęcie kosmetyków naturalnych i wprowadza nas w błąd. Jak już człowiek się zgłębi w ten skład, jest bardziej świadomy i wie co kupić 🙂

 • igaxxx Opublikowany 27 stycznia 2019 19:17

  Mit i to jaki! Według mnie, naturalne kosmetyki są o wiele lepsze od 'zwyczajnych’, na wrażliwą cerę czesto tanie, chemiczne kosmetyki działają podrażniająco a nie kojąco. Swojej córce kupuje kremy od Pat&Rub i jest nimi zachwycona, a jej buźka wygląda jakby ciągle miała 7 lat a nie 17!

 • Agata Opublikowany 26 lipca 2019 15:12

  Polecam markę proto-col która nie oszukuje klientów jeśli chodzi o składy kosmetyków. Rzeczywiście zawierają one wyciągi z roślin dzięki którym skóra oddycha i zdecydowanie szybciej się regeneruje. Szczególnie polecam podkład mineralny który, jest moim faworytem wśród podkładów, mam skróre skłonną do niedoskonałości, dzięki niemu, skóra się regeneruje i nie pojawiają się nowe. Jest to spowodowane tym, że nasza skóra w ciągu dnia oddycha, nie zapycha się oraz nie mamy efektu maski. Podkładem proto-col możemy stworzyć zarówno makijaż subtelny-dzienny jak i wieczorowy nieco mocniejszy, pozostawiając nadal naturalne glow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.