Close
Czy kobieta w ciąży może używać perfum?

Czy kobieta w ciąży może używać perfum?

Ciąża w życiu kobiety to szczególny czas, w którym bardziej niż zwykle dbamy o swoje zdrowie. Wiele kobiet rezygnuje w tym czasie z używania kosmetyków do makijażu, które często zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki. Sporo kobiet ma dylemat czy stosowanie perfum w tym okresie jest szkodliwe i czy może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Dziś postaram się rozwiać jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii.

Czy perfumy mogą zaszkodzić dziecku?

W okresie ciąży nie zaleca się stosowania tradycyjnych perfum ze względu na zawartość w nich szkodliwych składników, jak np. chemiczne utrwalacze zapachu, które w sposób negatywny mogą wpłynąć na rozwój płodu. Perfumy uznawane są za swoistą bombę chemiczną, dlatego w okresie ciąży ich stosowanie powinno być całkowicie wykluczone.

Czy perfumy mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres, w którym wyostrzają się zmysły, w związku z czym zwykłe perfumy mogą drażnić oraz powodować nudności. Zapach, który do tej pory kochałyśmy, teraz może irytować i męczyć. Nawet najwspanialszy zapach świata nie jest ważniejszy od naszego dobrego samopoczucia i o tym warto pamiętać.

Coś dla upartych

W przypadku wielu kobiet zapach odgrywa tak istotną rolę, że nawet w okresie ciąży nie są w stanie zrezygnować z perfumowania ciała. Warto wiedzieć, że istnieje grupa produktów, które z pewnością są bezpieczniejsze niż tradycyjne perfumy i dla niektórych kobiet w ciąży mogą okazać się prawdziwym wybawieniem. Oto kilka propozycji stanowiących alternatywę dla tradycyjnych perfum.

Fragrance Forward, En Attendant EDT

Perfumy przeznaczone dla kobiet w ciąży. W języku francuskim ich nazwa oznacza „Czekając na…”. Kompozycja skomponowana została ze specjalnie dobranych składników naturalnych. Badane kobiety w ciąży określiły aromat „En Attendant” jako przyjemny, łagodny i kojący. W kompozycji znajdują się m.in.: bez, konwalia, imbir, wanilia, cytrusy i zioła. Niestety, dostępne są jedynie w sklepach stacjonarnych we Francji.

Perfumy organiczne

Zapachy skomponowane wyłącznie z naturalnych olejków oraz ekstraktów.  Nie zawierają syntetycznych utrwalaczy, a ich zapach jest delikatniejszy w porównaniu z tradycyjnymi perfumami. Produkowane są przez marki, jak np. Jo Wood, Tsi-La czy Alqvimia. Znaleźć je można głównie w sklepach internetowych.

Mgiełka do ciała/Body Spray

Zawierają niewielką ilość olejków zapachowych i alkoholu. Pozbawione są szkodliwych utrwalaczy, a ich zapach jest bardzo subtelny, w związku z czym mamy pewność, że zapach nie będzie nas drażnić. Ograniczymy także ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień skóry.

Perfumy dla dzieci

Wielu producentów, jak np. Burberry, Givenchy czy Yves Rocher, posiada w swojej ofercie kompozycje zapachowe przeznaczone dla najmłodszych. Stworzone są one na bazie bezpiecznych i naturalnych składników, tak aby zapewnić dziecku ochronę oraz zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo ich stosowania. Zapachy te są bardzo subtelne dlatego idealnie sprawdzą się u pań będących w ciąży.

Podsumowanie

Uważam, że w okresie ciąży warto zrezygnować z używania perfum, ponieważ nie są one rzeczą niezbędną w naszym życiu. W tym okresie zdrowie malucha powinno być najważniejsze, a stosowanie produktów ze szkodliwymi składnikami całkowicie wykluczone. Jeżeli jednak któraś z Was poszukuje alternatywy dla tradycyjnych perfum, pamiętajcie że nawet w przypadku produktów reklamowanych jako całkowicie bezpieczne i naturalne, warto weryfikować ich skład, by należycie zadbać o zdrowie swoje i malucha.

Co sądzicie na temat używania perfum w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.