Decydując się na wystąpienie do sądu z wnioskiem o rozwód warto zapoznać się choćby pobieżnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju. Kluczową informacją jest to, że sędzia wcale nie musi przychylić się do każdego wniosku rozwodowego. Co więcej może on odmówić orzeczenia rozwodu nawet w przypadku, gdy obydwoje z małżonków zgodnie chcą się rozstać, a nawet wówczas, gdy jedno z małżonków nadużywa alkoholu, trwoni majątek lub znęca się fizycznie bądź psychicznie nad rodziną.
Polskie prawo cywilne wskazuje jeden warunek, który musi zostać spełniony, aby można było się rozwieźć. Warunkiem tym jest rozkład pożycia między dwoma osobami pozostającymi w związku małżeńskim. Rozkład zupełny i trwały.
Co oznacza rozkład pożycia?
Trwałość i zupełność rozpadu pożycia brzmi dość skomplikowanie. Chodzi o rozpad wszelkich więzi łączących wcześniej małżonków. Więzi te podzielić można na duchowe, fizyczne oraz gospodarcze. Jeśli choćby jeden z tych elementów pozostał nierozerwany, sąd nie zdecyduje się na orzeczenie rozwodu, dostrzegając w tym szansę na uratowanie małżeństwa.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie dalej ze sobą mieszkają ze względu na to, iż żadnego z nich nie stać na wyprowadzenie się z zajmowanego wspólnie mieszkania. Sąd musi również ocenić czy rozpad jest trwały, czy możliwa jest sytuacja „nawrotu uczuć”. Wymagane jest ponadto, aby rozkład trwał już od dłuższego czasu.
Zdrada a rozwód
Powszechnie wydaje się, iż wystarczającym powodem do rozwodu jest zdrada. W obliczu prawa nie jest to jednak aż tak oczywiste. Więzi łączące małżonków mogą nadal pozostać nierozerwane, choć jedno z nich dopuściło się zdrady. Sędziowie bardzo często odrzucają takie pozwy rozwodowe, zwłaszcza jeśli wpływają do sądu w krótkim czasie po odkryciu zdrady przez drugiego małżonka, pod wpływem silnych negatywnych emocji.
Sędzia co do zasady odmawia udzielenia rozwodu, jeżeli wnosi o niego małżonek ponoszący całkowitą odpowiedzialność za rozpad małżeństwa, a drugi z małżonków nie zgadza się na rozstanie. Często nie jest nawet wystarczającym powodem fakt, że wnioskodawca jest już w nowym związku i ma dzieci z obecnym partnerem.