Jak prawidłowo dbać o kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne słyną z zastosowania w nich łagodnych konserwantów. Zwykle są to konserwanty naturalnego pochodzenia, a efektem ich wykorzystania w recepturach kosmetyków są krótsze terminy przydatności. Aby termin ważności widniejący na opakowaniu kosmetyku nie został przez nas nieświadomie skrócony, warto zadbać o kilka kluczowych kwestii, mających wpływ nie tylko na zapach i konsystencję, ale przede wszystkim na działanie kosmetyku. Podpowiem dziś na co warto zwrócić uwagę, aby jak najdłużej cieszyć się użytkowaniem ulubionego produktu naturalnego.
Odpowiednia temperatura przechowywania
Właściwa temperatura przechowywania kosmetyku odgrywa kluczową rolę w kwestii zachowania jak najdłuższej świeżości produktu. Przyjmuje się, że optymalną temperaturą w jakiej powinniśmy przechowywać kosmetyki naturalne jest stała temperatura pokojowa, czyli około 18-22° Celsjusza. Oczywiście, istnieją kosmetyki, które obowiązkowo powinniśmy przechowywać w lodówce – są to w szczególności produkty, w których nie zostały zastosowane żadne konserwanty, a ich termin ważności wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Przechowywanie ich w lodówce jest niezbędne dla utrzymania ich pielęgnacyjnych właściwości. W innym przypadku taki kosmetyk zepsuje się bardzo szybko i nadawać się będzie jedynie do wyrzucenia.
Miejsce przechowywania
Pozostałe produkty kosmetyczne, o ile przechowujemy je w stałej temperaturze pokojowej, nie powinny utracić swoich właściwości przed upływem terminu ich przydatności. Ważne jest, aby miejsce przechowywania kosmetyku nie było ani zbyt gorące, ani zbyt zimne – żadna skrajność nie jest odpowiednia. Nie może być też zbyt wilgotne – co dla większości osób nie jest zbyt oczywiste. Sporo osób wciąż przechowuje kosmetyki w łazience, co z jednej strony nie powinno nikogo dziwić, ponieważ jest dość praktycznym podejściem. Z drugiej strony, jest to jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ w łazience mamy do czynienia z nieustającym wahaniem temperatury. Jeżeli koniecznie chcemy przechowywać kosmetyki w łazience, umieśćmy je w szafce lub szufladzie – nie powinny stać na widoku, ponieważ wtedy najbardziej narażone są na zmiany temperatury. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie umieszczenie kosmetyków w zamykanym kuferku. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się przechowywanie produktów pielęgnacyjnych w toaletce w sypialni – oczywiście w nienasłonecznionym miejscu.
Problem z kosmetykami z bazarów
Odpowiedni sposób przechowywania kosmetyków okazuje się niewystarczający, jeżeli produkty kosmetyczne kupujemy w miejscu, w którym towar narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W przypadku bazarków, lokalnych straganów czy targowisk, kosmetyki narażone są często na działanie promieni słonecznych, wiatru, a niejednokrotnie na nagłe zmiany temperatury. Eksponowanie kosmetyków w nasłonecznionym miejscu jest dla nich tak samo szkodliwe jak wystawianie ich w miejscu chłodnym i wietrznym. Ceny produktów w takich miejscach są zwykle niższe niż w sklepach stacjonarnych, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia.
Niesprawdzone sklepy online
Jak wiadomo, istnieją sklepy online cieszące się dobrą opinią, jak również takie, których nie można polecić z czystym sumieniem. Niestety, kupując w sklepach online nie mamy możliwości sprawdzenia w jakich warunkach przechowywane są kosmetyki, które ostatecznie trafiają w nasze ręce. Mamy jednak możliwość sprawdzenia opinii innych osób na temat danego sklepu. Jeżeli są one pozytywne, prawdopodobnie nie mamy się czego obawiać. Oczywiście zawsze warto mieć na uwadze, iż pozytywne opinie pojawiające się w sieci nie zawsze są wiarygodne, ponieważ coraz częściej można spotkać się z opiniami, które zostały zakupione przez dany sklep w celu zwiększenia jego popularności.
Szybka forma dostawy
Zamawiając kosmetyki online nie mamy wpływu na przebieg procesu ich dostarczenia. Sytuacje, gdy przesyłka leży w chłodnym magazynie przez cały weekend lub oczekuje na odbiór w paczkomacie długie godziny w mroźny dzień, są na porządku dziennym. Nie mamy również wpływu na miejsce przechowywania przesyłki w sytuacji, gdy przesyłka z kosmetykami zawieruszyła się gdzieś w trakcie transportu i dostarczona została dopiero po kilku dniach. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się wybór możliwie najszybszej formy doręczenia przesyłki, ograniczającej do minimum możliwość utracenia właściwości zamówionych kosmetyków.
Plomby i zabezpieczenia
Zakupy w sklepach stacjonarnych z jednej strony dają nam pewność, że interesujące nas kosmetyki nie są przechowywane w niewłaściwych warunkach, z drugiej strony natomiast stanowią pożywkę dla wszystkich tych, którzy nie potrafią dokonać zakupu bez uprzedniego wypróbowania kosmetyku. W momencie otwarcia kosmetyku rozpoczyna się upływ terminu przydatności widniejącego na opakowaniu. Nie ma tutaj znaczenia, czy posmarowaliśmy balsamem całe ciało, czy może odkręciliśmy wieczko jedynie w celu sprawdzenia jego zapachu. O ile w przypadku kosmetyków syntetycznych o kilkuletnim okresie przydatności, nie ma to tak wielkiego znaczenia, tak w przypadku kosmetyków naturalnych, nieświadomie możemy zakupić produkt, który już w momencie zakupu jest nieświeży lub termin jego przydatności został znacznie skrócony przez inną osobę. Jeżeli jakakolwiek osoba przed nami otworzyła dany kosmetyk, już w momencie jego zakupu jesteśmy stratni, ponieważ mógł on utracić swoje najcenniejsze właściwości pielęgnacyjne, zmienić konsystencję lub zapach. Idealnym rozwiązaniem wydaje się sięganie po kosmetyki z fabrycznie zamieszczonymi zabezpieczeniami, będącymi gwarantami świeżości kosmetyku.
Opakowanie ma znaczenie
Czy wiedzieliście, że opakowanie kosmetyku może wpływać na tempo zepsucia oraz utratę jego właściwości? Najbardziej przyjazne okazują się opakowania z pompką, atomizerem, pipetą oraz kosmetyki w tubce, a za najmniej higieniczne uznawane są słoiczki, pojemniczki oraz puszki. Wszystkie te preparaty, które wydobywamy z opakowania za pomocą własnych palców są najmniej higienicznym rozwiązaniem, ponieważ każdorazowo pozostawiamy w nich drobnoustroje, wpływające na przyspieszenie procesu zepsucia kosmetyku. Dokładne umycie rąk przed aplikacją każdego kosmetyku jest obowiązkowe, jednak nie chroni ono preparatu w 100%. Podczas aplikacji takiego produktu, warto posłużyć się łyżeczką lub drewnianą szpatułką, którą w każdej chwili możemy umyć czy wyparzyć.
Zakręcaj kosmetyki
Pewnie każdemu z nas niejednokrotnie zdarzyło się pozostawić odkręcony krem czy balsam do ciała. W tym czasie nieświadomie sprawiliśmy, że do otwartego preparatu dostał się kurz. Ponadto, kosmetyk wystawiony na działanie powietrza szybciej wysycha i utlenia się tracąc swe pierwotne właściwości. Podobnie jest z kosmetykami, które stosujemy pod prysznicem. Niezakręcenie ulubionego peelingu może przyczynić się do przedostania kropelek wody do preparatu, a w efekcie do całkowitego jego zepsucia.
Podsumowanie
Decydując się na naturalną pielęgnację powinniśmy z nieco większą dbałością i świadomością podchodzić zarówno do zakupu kosmetyków, jak również do codziennego ich użytkowania. Na każdym etapie stosowania kosmetyku powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz pamiętać o prawidłowym jego przechowywaniu. Warto wczytywać się w informacje na temat zalecanych przez producenta warunków przechowywania produktów kosmetycznych. Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, a są one cennymi wskazówkami wpływającymi na utrzymanie świeżości i jakości kosmetyków. Mam nadzieję, że zamieszczone tutaj podpowiedzi okażą się dla Was przydatne, a stosowanie bezpiecznych i zdrowych kosmetyków będzie fascynującą, poprawiającą nie tylko wygląd, ale również i samopoczucie przygodą.
1 Komentarz
Bardzo ciekawy artykuł. Prawdę mówiąc moje kosmetyki wszystkie trzymam w koszyczku w łazience. Nie pomyślałam o wahaniu temperatury. Fakt, że mam ogrzewaną podłogę sprawia, ze raz jest ciepło a raz nieco chłodniej. Co do niesprawdzonych sklepów lub zakupy online. Nasze paczki niejednokrotnie są uszkadzane lub przetrzymywane są w zimnych magazynach. Super artykuł. Pozdrawiam!
Dodaj komentarz