7 faktów o kosmetykach naturalnych o których nie miałeś pojęcia
W gąszczu informacji, reklam i różnego rodzaju artykułów na temat kosmetyków naturalnych czasem ciężko jest się połapać. Różnorodność definicji sprawia, że nie mamy pojęcia czym kierować się przy wyborze produktów naturalnych. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawi, że zakupy kosmetyczne staną się prawdziwą przyjemnością.
–
1. Nie każdy kosmetyk z napisem: „eko”, „bio”, „natural” jest naturalny.
Producenci kosmetyków wykorzystują coraz większą popularność kosmetyków naturalnych i produktom, które z naturą mają niewiele wspólnego, często nadają nazwę sugerującą związek kosmetyku z naturą. Popularne są nazwy „bio-nawilżenie” czy „eko-pielęgnacja”, sprawiające, że chętniej sięgamy po taki produkt, a niestety w składzie kosmetyku zwykle nie ma składników naturalnych lub ich ilość jest naprawdę znikoma.
–
2. Definicja „kosmetyku naturalnego” nie została prawnie uregulowana.
Powszechnie przyjmuje się, że kosmetyki naturalne produkowane są ze składników naturalnie występujących w przyrodzie, czyli z roślin i minerałów. W kosmetykach naturalnych mogą występować substancje pochodzenia zwierzęcego, jednak składniki te muszą być pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. „Kosmetyki naturalne” to pojęcie bardzo szerokie, w ramach którego mieszczą się różne rodzaje kosmetyków naturalnych charakteryzowanych odpowiednio przez konkretne organizacje certyfikujące. Oznacza to w skrócie, że każda organizacja przyznająca dany certyfikat może przyjąć odmienną kategoryzację kosmetyków naturalnych i może stosować odmienne kryteria przydzielania certyfikatu. Jednak kluczową kwestią jest, że wszystko musi odbywać się z zachowaniem pewnego minimum ustalonego w COSMOS (Europejskie Standardy Dla Kosmetyków Naturalnych). Jest to zbiór standardów dla producentów kosmetyków naturalnych ustalony przez najważniejsze europejskie organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Oznacza to, że producenci kosmetyków muszą trzymać się niezbędnego minimum ustalonego w COSMOS, a wszystkie inne kwestie mogą ustalać według własnych upodobań.
–
3. Kosmetyki naturalne dzielimy na kosmetyki organiczne (biokosmetyki), ekologiczne, mineralne i wegańskie – jest to podział uproszczony.
Kosmetyki organiczne (biokosmetyki) – kosmetyki najwyższej jakości, którym stawiane są najbardziej rygorystyczne wymogi. W składzie kosmetyku organicznego znajduje się największa ilość składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych, czyli upraw stosujących zasady rolnictwa ekologicznego lub z kontrolowanych dzikich zbiorów. Uprawy ekologiczne muszą spełniać konkretne wymagania dotyczące kwestii środowiskowych, stosowania określonych rodzajów nawozów czy niestosowania GMO. Kosmetyk organiczny jest zawsze kosmetykiem ekologicznym, ale kosmetyk ekologiczny nie zawsze jest kosmetykiem organicznym.
–
Kosmetyki ekologiczne – zawierają mniej składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych lub z kontrolowanych dzikich zbiorów niż kosmetyki organiczne. Podobnie jak kosmetyki organiczne produkowane są ze składników pochodzących z upraw stosujących zasady rolnictwa ekologicznego lub z kontrolowanych dzikich zbiorów. Uprawy ekologiczne muszą spełniać konkretne wymagania dotyczące kwestii środowiskowych, stosowania określonych rodzajów nawozów czy niestosowania GMO.
Tak więc każdy kosmetyk organiczny i ekologiczny jest kosmetykiem naturalnym, jednak nie każdy kosmetyk naturalny musi być organiczny czy ekologiczny. Kosmetyk organiczny zawsze jest kosmetykiem ekologicznym, ale nigdy na odwrót.
–
Kosmetyki mineralne – kosmetyki w których wykorzystana została kombinacja różnego rodzaju pigmentów mineralnych takich jak m.in. : tlenek cynku, dwutlenek tytanu czy tlenek żelaza. W kosmetykach mineralnych często stosowane są polepszacze przyczepności (tzw. wypełniacze), wpływające jednocześnie na konsystencję kosmetyku oraz zmniejszające jego pylistość. Kosmetyki mineralne oferowane przez poszczególnych producentów różnią się składem – niektóre z nich zawierają wyłącznie naturalne minerały, inne uzupełnione zostały dodatkowo różnego rodzaju polepszaczami, dlatego w tym przypadku również warto dokładnie analizować ich skład przed zakupem. Kosmetyki mineralne charakteryzują się sypką konsystencją, jednak przy ich aplikacji metodą „na mokro” zapewniają wykończenie makijażu zbliżone do wykończenia makijażu podkładem z efektem przypudrowania.
–
Kosmetyki wegańskie – kosmetyki, których producent nie testuje na zwierzętach nigdzie na świecie. Nie wszystkie kosmetyki wegańskie są kosmetykami naturalnymi. Składniki w kosmetyku wegańskim mogą być pochodzenia naturalnego- roślinnego lub mineralnego lub mogą być to składniki syntetyczne. W związku z tym kosmetyki wegańskie bardzo często są naturalne, jednak nie jest to regułą. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z naturalnym kosmetykiem wegańskim, musimy przeanalizować jego skład.
–
4. Jakość kosmetyku naturalnego oceniamy po składzie, nie po certyfikatach.
Idea kosmetyków naturalnych wywodzi się bezpośrednio od chęci stworzenia produktów jak najbardziej bliskich naturze. Bardzo często mamy ogromny dylemat z wyborem wysokiej jakości kosmetyku naturalnego. Skład kosmetyku ma tutaj kluczowe znaczenie i to właśnie on mówi nam o danym produkcie najwięcej. Składniki umieszczane są na etykiecie produktu w kolejności malejącej. Te składniki których jest najwięcej umieszczone są więc na początku etykiety, a te których najmniej na końcu. Certyfikaty dają pewnego rodzaju gwarancję, że wybierając produkt oznaczony danym certyfikatem możemy mieć pewność, iż spełnia on określone przez organizację certyfikującą wymogi. Certyfikat certyfikatowi nierówny i każdy z certyfikatów oznaczać może zupełnie coś innego. Warto wiedzieć, że brak certyfikatu na kosmetyku naturalnym nie oznacza, że jest to produkt gorszej jakości od kosmetyku posiadającego jakikolwiek certyfikat. Procedura certyfikacji nadaje kosmetykowi prestiż i związana jest z aspektem finansowym, na który często niewielkie lokalne firmy nie mogą sobie pozwolić. W związku z tym skład kosmetyku bez certyfikatu może być tak samo dobry jak skład kosmetyku posiadającego certyfikat.
–
5. Kosmetyki naturalne nie zawsze są droższe od tradycyjnych kosmetyków syntetycznych.
Wielu osobom mylnie wydaje się, że kosmetyki naturalne muszą kosztować fortunę. Prawda jest taka, że ceny wysokiej jakości kosmetyków naturalnych bardzo często zbliżone są do cen tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych. W przypadku kosmetyków naturalnych podobnie jak w przypadku kosmetyków syntetycznych istnieje szeroki przedział cenowy – możemy kupić naturalny krem za 20,00 zł., ale również taki krem może kosztować 80,00 zł., a wszystko to zależne jest od producenta i danej marki kosmetyków. Owszem, zdarza się, że wysokiej jakości kosmetyki naturalne są droższe niż przeciętne drogeryjne produkty do pielęgnacji, jednak ich skład oraz działanie są nieporównywalnie lepsze i bez wątpienia są warte tej ceny. Wyższe ceny wynikają przede wszystkim z wyższych kosztów pozyskiwania składników naturalnych, z wymogu stosowania ekologicznych metod produkcji oraz kosztów uzyskania certyfikatów. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną cenę kosmetyku naturalnego.
–
6. Skuteczność kosmetyków naturalnych jest wyższa od skuteczności kosmetyków syntetycznych.
Działanie kosmetyków naturalnych bez wątpienia jest skuteczniejsze niż działanie tradycyjnych kosmetyków syntetycznych. Każdy, kto przynajmniej raz użył dobrej jakości kosmetyku z naturalnym składem, już nigdy nie wróci do stosowania typowych kosmetyków drogeryjnych. Dlaczego się tak dzieje? Odpowiedź jest prosta – jeżeli mamy do wyboru produkt z naturalnym składem lub produkt syntetyczny, w składzie którego znajdują się szkodliwe dla zdrowia składniki, to jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po kosmetyk naturalny. Pozytywny wpływ naturalnych składników na organizm ludzki znany jest od stuleci. Natomiast długotrwały efekt stosowania kosmetyków syntetycznych nie został jeszcze poznany. Znany jest jedynie wpływ poszczególnych składników syntetycznych na ludzkie zdrowie. I tu pojawia się bardzo ważna kwestia której nie wszyscy są świadomi – fakt, iż składniki danego kosmetyku syntetycznego są dozwolone do stosowania przez prawo, nie oznacza to, że są to substancje korzystne dla ludzkiego organizmu i zdrowia. Skuteczny jest kosmetyk, o którym można powiedzieć, że jest zdrowy, bezpieczny, a do tego w pozytywny sposób oddziałuje na skórę. Co z kosmetyku syntetycznego który optycznie wygładza skórę, a w rzeczywistości sprawia, że w wyniku jego stosowania w organizmie odkładają się szkodliwe substancje? Dlatego właśnie uważam, że o skuteczności kosmetyku można mówić dopiero wtedy, kiedy jest efektywny i jednocześnie zdrowy.
–
7. Kosmetyki naturalne to nie tylko produkty do pielęgnacji skóry.
Utarło się gdzieś przekonanie, że kosmetyki naturalne to wyłącznie produkty do pielęgnacji skóry. Warto wiedzieć, że aktualnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów naturalnych nie tylko do pielęgnacji skóry, ale również do makijażu, pielęgnacji włosów czy higieny intymnej. Kosmetyki naturalne to nie tylko produkty dla kobiet, ale również kosmetyki dedykowane mężczyznom oraz dzieciom. Coraz większą popularność zyskują naturalne perfumy, które za jakiś czas mogą okazać się przełomem w dziedzinie perfumiarstwa i powoli wygryzać tradycyjne perfumy, uchodzące za swoistą bombę chemiczną.
–
Podsumowanie
Pozytywny wpływ substancji naturalnych na organizm człowieka znany jest od początków istnienia ludzkości, jednak w wyniku wzrastającego znaczenia laboratoriów idea pielęgnacji naturalnej po drodze została utracona. Przez ostatnie lata rekordy popularności biją kosmetyki przepełnione różnego rodzaju świństwami – nie bójmy się tego określenia, bo jest to niepodważalny fakt. Na szczęście niedawno pojawiła się moda na kosmetyki naturalne, która mam nadzieję stanie się nowym trendem w kierunku rozwoju branży kosmetycznej i z czasem zastąpi przepełnione chemią kosmetyki. Jeżeli poszukujecie aktualnie jakiegokolwiek kosmetyku – sięgnijcie po kosmetyk naturalny i zadbajcie nie tylko o swoją urodę, ale przede wszystkim o zdrowie, które nie jest nam dane raz na zawsze. Zachęcam Was bardzo serdecznie do wymiany zawartości kosmetyczki na produkty naturalne, bo możecie na tym tylko zyskać, a Wasza skóra odwdzięczy się Wam za to prędzej czy później.
–
Używacie kosmetyków naturalnych? Macie swoje ulubione produkty? Koniecznie podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach.
23 Komentarzy
Naprawdę bardzo spodobał mi się ten wpis. 🙂 Używałam dużo kosmetyków niby „bio” „naturalnych” a tak naprawdę nie miały nic z tym wspólnego. 🙂
Niestety bardzo dużo osób sięga po produkty, które uchodzą za naturalne, bo producent je w taki sposób reklamuje, a ich etykieta w rzeczywistości przeraża 😛
To niestety tak samo jak z jedzeniem, nie zawsze etykieta bio gwarantuje 100% jakość i pewność produktu. Wiesz co, aktualnie poszukuje jakiegoś dobrego kremu pod oczy bez chemii, masz może coś sprawdzonego godnego polecenia?
Dokładnie tak, z jedzeniem jest bardzo podobnie 🙂 Też aktualnie poszukuję jakiegoś skutecznego i dobrze nawilżającego kremu pod oczy 🙂 Przymierzam się do wypróbowania kremu pod oczy z z marakują lub kremu z ekstraktem z ogórka z Make Me Bio. Słyszałam, że fajny jest też krem odmładzający pod oczy z Organic Life 🙂
Świetny, rzetelny tekst 🙂 O ile w czytaniu etykiet produktów spożywczych mam już dużą wprawę, o tyle ciągle się uczę, jak odróżnić kosmetyki z dobrym składem od nafaszerowanych kiepskimi składnikami pseudo eko-wyrobów 😉 // Olu
Analizowanie składu jest czasochłonne, ale zawsze warto sprawdzać skład danego kosmetyku przed zakupem żeby później uniknąć rozczarowania 🙂
bardzo przydatne uwagi, często ludzie rzucają się na produkty, które tylko wydają się zdrowe.
Niestety taka jest prawda, ale warto uświadamiać innych i sprawdzać skład kosmetyków 🙂
dokładnie. albo – i to chyba ciekawsza alternatywa – szukać zupełnie naturalnych metod. zajrzyj do nas w wolnej chwili, może cię zainteresujemy;)
http://celebrujczaswolny.blogspot.com/2017/03/naturalne-sposoby-na-ciao.html
Naturalne, domowe sposoby też są bardzo fajnym rozwiązaniem. 🙂 Bardzo chętnie będę do Was zaglądać. 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
i wzajemnie, przyjemnej wiosny!;)
Bardzo przydatne uwagi. Pewnie nie możesz upublicznić nazw kosmetyków „organicznych”?
Planuję zrobić listę firm których produkty są warte polecenia i takich które lepiej omijać szerokim łukiem 🙂
Reklama dźwignią handlu i niestety wielu konsumentów łapie się na górnolotne hasła zamiast przeanalizowac skład i zastanowić się czy takie działanie jest w ogóle możliwe.
Dokładnie tak. 🙂 Zawsze warto analizować skład przed zakupem kosmetyku. 🙂
O większości tych rzeczy już wiedziałam, ale jestem już zmęczona tym czytaniem.
W ogóle sobie odpuściłam. Zamiast dezodorantów mam ałun, zamiast kremów oleje, mydła tylko naturalne, ale z kosmetykami mam problem. Mimo, że właściwie tylko henna do powiek mnie interesuje – tylko nie mogę się zebrać, żeby wreszcie poszukać, co będzie najlepsze.
Coraz więcej firm wprowadza naturalne kosmetyki do makijażu i muszę przyznać, że jest z czego wybierać i warto zainteresować się tym tematem. 🙂
Ja również staram się zwracać uwagę na to co kupuję. Czasami szkoda wydawać pieniądze na kosmetyki „naturalne” które wcale takie nie są 🙂
Dokładnie tak .:) Tym bardziej, że prawdziwe kosmetyki naturalne wcale nie muszą kosztować fortuny. 🙂 Często są tańsze niż produkty znanych marek dostępne w dużych perfumeriach. 🙂
ja zawsze mam problem z wyborem kosmetykow, dlatego ich nie uzywam. Jedynie kremik do cery na dzien i noc 🙂
Hehehe! Bardzo fajne minimalistyczne podejście 😛 Jeżeli taka pielęgnacja wystarcza, to jak najbardziej nie ma sensu używać całej reszty mazideł 🙂
sądzę że starczy 🙂 mąż się cieszy, bo w łazience przed lustrem mało czasu spędzam 🙂
To jak najbardziej ogromna zaleta i jaka oszczędność czasu! 🙂
Dodaj komentarz