Close
Jak rozpoznać nieoryginalne perfumy?

Jak rozpoznać nieoryginalne perfumy?

W dobie prężnego rozwoju zakupów przez Internet bardzo często szukamy okazyjnych cen i niejednokrotnie spotykamy się z dylematem czy oferowany przez sprzedawcę produkt jest oryginalny. Co zrobić, gdy skorzystaliśmy z kuszącej promocji, a oryginalność zakupionego zapachu budzi nasze wątpliwości? W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy perfum.

Nadmiar folii na opakowaniu

W oryginalnych perfumach nie występuje nadmiar folii na bocznej stronie opakowania. W podróbkach często zauważyć można, że nadmiar folii wyraźnie odznacza się pod warstwą wierzchnią w miejscach sklejenia folii. Istotnym faktem jest, że różnice w zagięciach folii na wierzchu i na spodzie kartonika nie mogą być tutaj wyznacznikiem, ponieważ nawet oryginalne egzemplarze z renomowanych perfumerii stacjonarnych wykazują często minimalne różnice w ilości folii na zagięciach.

Niedbale wykonany flakon perfum

Nieostre bądź rozmazane napisy, rysy, wszelkie nierówności jak m.in. krzywo wylane dno flakonu świadczą o nieoryginalności produktu. Uwagę należy zwrócić także na wygląd oraz kształt etykiet widocznych na flakonie. Jeśli są niedokładnie lub krzywo przyklejone, widoczny jest wydostający się spod nich klej, wtedy bez wątpienia mamy do czynienia z podróbką. O nieoryginalności perfum świadczą także napisy na flakonie o odmiennym od oryginału odcieniu czy fakturze.

Podejrzane opakowanie

Jeśli opakowanie różni się detalami od opakowania tego samego modelu perfum dostępnego w markowych perfumeriach, należy spodziewać się, że jest to produkt nieoryginalny. Naszą uwagę powinno zwrócić w szczególności opakowanie o odmiennym od oryginału odcieniu bądź fakturze. Jeżeli napisy na opakowaniu różnią się wielkością, kształtem lub rodzajem czcionki od napisów na opakowaniu oryginalnego produktu, należy przypuszczać, że trafiliśmy na podróbkę.

Numer seryjny

Numer seryjny powinien być identyczny na flakonie jak i na opakowaniu perfum. Odmienny numer seryjny na flakonie oraz na opakowaniu perfum świadczy o braku oryginalności perfum. Ponadto, w przypadku braku numeru seryjnego na flakonie bądź na opakowaniu, także możemy być pewni, że trafiliśmy na produkt nieoryginalny. Numer seryjny należy sprawdzać bardzo dokładnie, ponieważ zdarza się, że w podróbkach numer seryjny na flakonie i opakowaniu różni się od siebie tylko jedną cyfrą lub literą.

 Zapach

Odmienny od oryginału zapach świadczy zwykle o braku oryginalności produktu. O ile dany model perfum nie doświadczył procesu reformulacji, to śmiało założyć możemy, że jest on produktem nieoryginalnym. Jeżeli znamy już dobrze jakiś zapach, a ten nowo zakupiony pachnie mniej lub bardziej intensywnie, nie rozwija się, bądź zauważamy inne odmienne jego cechy, świadczy to o tym, że jest on podróbką. Gdy po rozpyleniu zapach w krótkim okresie czasu staje się mało wyczuwalny może to sugerować, że mamy do czynienia z perfumami nieoryginalnymi. Jeśli używamy danego zapachu od kilku lat bez problemu powinniśmy rozpoznać podróbkę. Jednocześnie należy pamiętać, że krótki czas utrzymywania się zapachu nie musi świadczyć koniecznie o braku oryginalności. Bardzo często oryginalne markowe perfumy wykazują słabą trwałość, ponieważ zostały zaprojektowane w taki a nie inny sposób i w przypadku niektórych modeli perfum należy po prostu zaakceptować ich naturę.

Kolor perfum

Odcień perfum odmienny od odcienia tego samego modelu perfum dostępnego w perfumerii znanej marki jak. np. Sephora czy Douglas powinien wzbudzić naszą czujność. Mętne oraz nieprzejrzyste perfumy świadczą o nieoryginalności. Elementy pływające w perfumach, jak nitki, włoski czy drobne kawałki plastiku są niedopuszczalne.

Niewłaściwie wykonany atomizer

Nierówno osadzony, niedziałający płynnie, zacinający się, rozpryskujący perfumy lub którego  przyciśnięcie wymaga użycia siły, świadczyć może o produkcie nieoryginalnym. Jednocześnie pamiętajmy, że zacinający się atomizer niekoniecznie musi świadczyć o nieoryginalności perfum. Może się zdarzyć, że nowy egzemplarz perfum posiada wadę fabryczną, dlatego w takiej sytuacji nie należy pochopnie stwierdzać nieoryginalności zapachu.

Niepasujący korek

Korek powinien idealnie pasować do flakonu. Nie może być za duży, nie może spadać. Nie powinno się go także wciskać na siłę. Jeżeli korek perfum różni się kolorem, kształtem bądź materiałem z jakiego został wykonany od korka z egzemplarza dostępnego w perfumerii stacjonarnej, wtedy możemy mieć pewność, że trafiliśmy na podróbkę. W perfumach posiadających korek magnetyczny, na którym umieszczone jest logo danej marki, sprawa jest o tyle ciekawa, że niezależnie od sposobu umieszczenia korka na atomizerze, powinien przekręcić się on tak, by logo znajdowało się prosto w stosunku do przedniej ściany flakonu perfum. Ma to miejsce np. w perfumach Chanel, Bleu de Chanel.

Tandetne dodatki

Wszelkie ozdoby i detale dołączone do flakonika perfum jak np. kwiatki czy tasiemki powinny być niemalże perfekcyjnie wykonane. Jeśli mają one odmienny kolor, nierówne brzegi bądź wykonane są z materiału słabej jakości może wskazywać to na nieoryginalność. W nieoryginalnych perfumach tego typu dodatki bardzo często są dość kruche i łatwo odpadają od flakonu perfum.

 

Rzeczy o których warto pamiętać

★ Najczęściej podrabiane są flakony o większych pojemnościach (90ml, 100ml)

★ Najczęściej podrabiane są testery perfum. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że podrabiane są jedynie pełnowartościowe, zafoliowane produkty. Nic bardziej mylnego. Testery są najchętniej podrabiane ze względu na brak konieczności wyprodukowania identycznego opakowania, jak również z uwagi na brak konieczności dołączenia korka. Testery pakowane są najczęściej w zastępcze, białe lub szare kartoniki oraz zaopatrzone w plastikowe lub tekturowe korki, co znacznie ułatwia zadanie osobom podrabiającym perfumy. Są też tańsze niż pełnowartościowe perfumy co jeszcze bardziej zachęca klientów do ich zakupienia.

★ Osoby podrabiające perfumy często przelewają podrobiony płyn do flakoników po oryginalnych perfumach w związku z czym oryginalny flakon i oryginalne opakowanie nie zawsze świadczą o oryginalności produktu. Zawartość może okazać się niespodzianką.

★ Oryginalnych, pełnowartościowych perfum nigdy nie kupimy za 50 zł. Perfumy dobrej jakości nawet w cenie promocyjnej nie będą tańsze trzykrotnie czy czterokrotnie niż perfumy w cenie pierwotnej. Jednocześnie należy pamiętać, że wysoka cena perfum nie gwarantuje oryginalności perfum. Jest wielu oszustów, którzy twierdząc, że sprzedają oryginał oferują  podróbkę w cenie oryginału lub sprzedają ją niewiele taniej.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na rozpoznanie podróbki jest dokładne sprawdzenie wyglądu i trwałości danego modelu perfum w markowej perfumerii bezpośrednio przez zakupem bądź udanie się tam już po dokonaniu zakupu w celu porównania i rozwiania wszelkich wątpliwości. Tylko wtedy będziemy mieć stuprocentową pewność, że zakupione przez nas perfumy są oryginalne.

Zdarzyło się Wam kiedyś kupić podróbkę perfum?

10 Komentarzy

  • Paris dream Opublikowany 25 marca 2016 08:41

    świetny artykuł, nigdy nie miałam nigdy pewności

    • thesmellofbeauty Opublikowany 25 marca 2016 10:09

      Cieszę się, że moje wskazówki się przydają 🙂

  • My Home Rules Opublikowany 26 sierpnia 2016 18:30

    Zawsze poznam nieoryginalne perfumy. Podczas ostatnich świąt dostałam właśnie takie od bratowej mojego męża. Znałam oryginalny zapach i różnił się od tego, który dostałam, poza tym zakrętka spadała. Od razu zrobiło mi się przykro, wolałabym dostać jakąkolwiek książkę…

    • thesmellofbeauty Opublikowany 26 sierpnia 2016 18:43

      Jaki był to model perfum? 🙂 Czasem jest tak, że osoba która robi prezent, po prostu chce dobrze, a nie zna się na perfumach i jest przekonana, że jest to produkt oryginalny i że sprawi nam przyjemność 🙂

  • Agnieszka Opublikowany 20 listopada 2016 19:11

    Oj dawno temu miałam taką przygodę, ale to tylko i wyłącznie ze złej woli sprzedającego. Generalnie staram się kupować perfumy w autoryzowanych perfumeriach. Szkoda mi kasy i czasu na weryfikowanie podróbek z popularnych portali aukcyjnych.

    • thesmellofbeauty Opublikowany 9 grudnia 2016 11:08

      Portale aukcyjne niestety przepełnione są ofertami nieoryginalnych perfum i kosmetyków. Oczywiście jest też dużo uczciwych sprzedających, jednak zawsze warto poczytać opinie przed zakupem, żeby mieć pewność, że nie trafiliśmy na oszusta 🙂

      • Agnieszka Opublikowany 10 grudnia 2016 08:53

        Opinie nie zawsze mają 100% wartość. Większość niezadowolonych klientów albo nie wystawia, albo po prostu nie zna się i nie orientuje w temacie. Takim komentarz ma marną wartość.
        Kiedyś trafiłam na konto z samymi podórbami i samymi pozytywnymi komentarzami.

        • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 10:51

          To prawda, często zdarza się, że osoby sprzedające podróbki mają same pozytywne komentarze. Zastanawiam się czy ludzie naprawdę są tak naiwni, że nie dostrzegają różnicy między oryginałem a podróbką, czy po prostu jest im wszystko jedno co kupują, byle było taniej 🙂 Warto kupować perfumy w sprawdzonych sklepach internetowych. Na portalach aukcyjnych jest dużo podróbek i łatwo się naciąć 🙂

          • Agnieszka Opublikowany 30 grudnia 2016 13:22

            Nie dostrzegają, albo nie chcą. W grę wchodzi również zwrotny negatywny komentarz. Ja zakończyłam już przygodę z portalami aukcyjnymi, ponieważ ten rynek niesamowicie się popsuł.

          • thesmellofbeauty Opublikowany 30 grudnia 2016 14:08

            Dokładnie tak. Często komentarz negatywny wystawiany jest w odwecie. Ciężka sprawa i dość kłopotliwa sytuacja dla uczciwych sprzedających, którym ciężko przebić się z oryginalnymi produktami wśród konkurencji oferującej podróbkę i twierdzącej, że to produkt w 100% oryginalny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane.